Żelazo jest mikroelementem zapewniającym prawidłowe funkcjonowanie każdego człowieka. Reguluje szereg procesów zachodzących w organizmie ludzkim. Jego zalecane spożycie zależy od kilku czynników, m. in. płci, wieku i stanu zdrowia. O prawidłowy poziom żelaza powinny dbać zwłaszcza kobiety będące w ciąży.
Dla organizmu człowieka niebezpieczny jest zarówno niedobór tego pierwiastka, prowadzący do anemii oraz jego nadmiar, powodujący poważne problemy z wątrobą, uszkodzenie trzustki i mięśnia sercowego (hemochromatoza). Na niedobory tego pierwiastka narażone są zwłaszcza kobiety miesiączkujące, ponieważ żelazo wydalane jest z organizmu przede wszystkim z krwią menstruacyjną.
Prawidłowo zbilansowana dieta pozwala dostarczać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. W przypadku żelaza ważne są produkty będące jego źródłem w postaci dobrze przyswajalnej, jak również produkty wspomagające wchłanianie. Najbardziej przyswajalna forma żelaza znajduje się w mięsie, tzw. żelazo hemowe (około 40 %). W produktach pochodzenia roślinnego znajduje się żelazo niehemowe, którego wchłanianie jest utrudnione, dlatego zaleca się spożywanie produktów podwyższających stopień przyswajalności.
Najlepszym źródłem żelaza są:
- mięso (wołowina, indyk, gęsina, kaczka, królik),
- podroby mięsne (wątróbka),
- tłuste ryby,
- jaja,
- mleko i twaróg.
Żelazo występujące w produktach roślinnych wchłania się w znacznie mniejszym stopniu, około 5%. Jego głównym źródłem są:
- warzywa strączkowe (soja, fasola biała, soczewica),
- świeże zielone warzywa (papryka, brokuł, natka pietruszki)
- ziemniaki,
- warzywa kapustne,
- owoce suszone (figa, śliwka, morela),
- nasiona (dyni, słonecznika i sezamu –prażone)
- orzechy i rodzynki.
Wbrew popularnemu przekonaniu, szpinak nie zawiera wielkich ilości tego składnika odżywczego.
Aby zwiększyć wchłanianie żelaza, warto spożywać produkty bogate w witaminę C i kwas cytrynowy. Do tej grupy należą:
- owoce cytrusowe,
- jagody,
- gruszki,
- jabłka,
- ananasy,
- banany,
- melony,
- mango,
- kiszona kapusta.
Codzienną dietę należy wzbogacić w chlorofil. Zawierają go przede wszystkim świeże zioła, wśród których polecana jest pokrzywa.
Z płynów warto sięgać po świeże soki owocowe bogate w witaminę C, np. pomarańczowy, z czarnej porzeczki itp.
Produktami, spożywanymi w nadmiarze i znacznie wpływającymi na spadek przyswajalności żelaza są: czarna herbata, kawa, otręby, płatki zbożowe, produkty pełnoziarniste, szczaw i rabarbar.
Za co w organizmie odpowiada żelazo?
Żelazo pełni w organizmie wiele funkcji. Wchodzi w skład hemoglobiny (czerwonego barwnika krwi) i wielu enzymów. Po zawiązaniu cząsteczki tlenu odpowiada ze jej dostarczenie narządom ciała. Wspomaga układ immunologiczny, chroniąc organizm przed infekcjami. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego poprzez podtrzymywanie funkcji fizycznych i umysłowych. Odpowiada także za metabolizm organizmu i prawidłowy skład krwi. Odpowiednie stężenie żelaza pomaga walczyć z objawami przedwczesnego starzenia się skóry.
Niezwykle istotną rolę pełni żelazo u kobiet będących w trakcie ciąży. Odpowiada za rozwój mózgu i tkanek płodu, dlatego wskazane jest dostarczanie go w należytych proporcjach.
Warto uzupełniać niedobory tego pierwiastka odpowiednimi suplementami oraz witaminami w kapsułkach. Nic nie zastąpi prawidłowo zbilansowanej diety. Niedobór żelaza prowadzi do wielu nieprzyjemnych dolegliwości, powikłań i chorób.
Długo walczyłam z anemią za pomoca diety, ale nic to nie dawało. sięgnęłam wiec po dobrze przyswajalne żelazo w Chela ferr bio copmlex, moje badania już po miesiącu stosowania były lepsze, a po dłuższym czasie nie było śladu anemii.Nie miałam problemu z niszczeniem zębów. Co więcej, nie odczułam żadnych skutków ubocznych jak w przypadku brania żelaza na receptę.