Wiele osób utożsamia pojęcie „zdrowe odżywianie” z całkowitą eliminacją wszelkich tłuszczów z diety. Niestety, to błąd. Tłuszcze też są potrzebne! Warto jednak wiedzieć, że tłuszcz tłuszczowi nierówny. Jakich olejów należy unikać na co dzień, a które należy spożywać, by dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych?
Jakie oleje warto spożywać?
Tłuszcze są naprawdę niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki nim przyswaja on takie witaminy jak A, D, E oraz K. Prawidłowa praca mózgu również zależy od tego, ile tłuszczów znajduje się w naszej diecie. Chronią one też siatkówkę oka. Nie można całkowicie z nich zrezygnować i żadna, rozsądna dieta, tego nie wymaga. Warto jednak wiedzieć jakie tłuszcze spożywać. Najważniejszą grupą tłuszczów są tzw. nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak Omega-6, Omega-3.
Znajdują się one przede wszystkim w olejach roślinnych, ale również tłuszczach rybich. Tran jest bogatym źródłem tych niezbędnych kwasów tłuszczowych. Warto jednak dostarczać je organizmowi wraz z dietą, poprzez spożywanie tłustych ryb morskich. Do olejów, które bogate są w kwasy Omega-3 oraz Omega-6, zalicza się natomiast przede wszystkim olej:
- kukurydziany,
- sojowy,
- sezamowy,
- słonecznikowy,
- z kiełków pszenicy,
- z wiesiołka,
- z ogórecznika,
- lniany,
- z pestek dyni.
Wszystkie powyższe oleje są olejami roślinnymi, zalecanymi w zdrowej, zbilansowanej diecie. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie przesadzić z ich spożyciem. Jak wszystko, oleje roślinne w zbyt dużej dawce, mogą szkodzić. Jedzone w nadmiarze mogą prowadzi one do zwiększenia udziału tkanki tłuszczowej w organizmie, a co za tym idzie – do otyłości.
Dlaczego roślinne a nie zwierzęce?
Oleje roślinne są źródłem pożądanych tłuszczów nienasyconych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. O zwierzęcych natomiast nie można powiedzieć tego samego. Te drugie są pełne raczej tłuszczów nasyconych, które w organizmie mogą wyrządzić ogromne szkody (wysoki cholesterol, otyłość, stłuszczenie narządów). Nie oznacza to, że należy całkowicie wyeliminować tłuszcze zwierzęce. Zawierają one bowiem organizmowi kwas wakcenowy oraz linolowy – działające przeciwnowotworowo oraz wspierające odporność. Warto jednak ograniczyć ich spożycie do rozsądnego minimum.
Z olejami roślinnymi należy uważać
Najzdrowsze są, gdy spożywa się je na zimno – do sałatek oraz sosów. Z podgrzewaniem olejów roślinnych należy natomiast uważać. O ile dopuszcza się je do duszenia bądź krótkiego podsmażenia mięs, to długotrwałe smażenie na oleju roślinnym (albo podgrzanie go do zbyt wysokiej temperatury) sprawia, że zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe zamieniają się w niebezpieczne tłuszcze trans.
Z tłuszczów w diecie nie warto i nie należy rezygnować całkowicie. Warto jednak świadomie wybierać to, co się je. Tłuszcze zwierzęce, choć uważane za niezdrowe, również są potrzebne – grunt, aby zachować umiar w ich spożywaniu. Oleje roślinne natomiast warto natomiast dodać do codziennego menu, jednak także w odpowiednich ilościach.