Powrót do naturalnych kosmetyków i domowych sposobów na leczenie różnych dolegliwości widoczny jest od kilku lat. Wśród najcenniejszych roślin leczniczych wymienić trzeba dziką różę, której drogocenne właściwości znane są już 2000 lat. Owoce róży to bogactwo różnych witamin m.in. A, C, E, B1, B2, K oraz cennych flawonoidów, kwasów organicznych i pektyn. Dlatego też róża chętnie wykorzystywana jest w leczeniu przeziębienia, boli reumatycznych czy dolegliwości układu pokarmowego.
Napar z owoców dzikiej róży to idealna dawka witaminy C, zalecany szczególnie w okresie jesiennym, gdy chcemy poprawić naszą odporność. Ponadto takie herbatki pozytywnie wpływają na osoby starsze czy powracające do zdrowia, likwidując napięcia, stres oraz poprawiając ruchomość stawów, a dzięki właściwościom moczopędnym i oczyszczającym pozytywnie działają także na nerki. Dzika róża często znajduje się w preparatach medycznych, leczących wysokie ciśnienie czy schorzenia serca oraz wątroby. Natomiast flawonoidy znajdujące się w liściach dzikiej róży to ważny składnik antynowotworowy.
Z powodzeniem można stwierdzić, że dzika róża to naturalny antybiotyk, bezpieczny do kobiet w ciąży czy karmiących piersią. Natomiast przeciwskazaniem do stosowania preparatów z dziką różą są przebyte zawały serca. Ze względu na zawartość rugosyny E może zwiększać prawdopodobieństwo zakrzepów krwi i kolejnego ataku serca. Ponadto osoby, które mają niedokrwistość, powinny unikać dużych dawek witaminy C, aby nie zwiększać problemów z przyswajaniem żelaza.
Poza zdrowotnymi właściwościami, roślina ta z powodzeniem wykorzystywana jest w różnych kosmetykach. Zarówno owoce, jak i kwiaty są cennym składnikiem kremów, balsamów do ciała czy płynów do kąpieli. Cudowny zapach oraz różnorodne składniki odżywcze szybko poprawiają kondycję skóry. Różane kosmetyki wygładzają zmarszczki, silnie odżywiają oraz pobudzają kolagen do odbudowy komórkowej. Natomiast wysoka zawartość witaminy C delikatnie rozjaśnia cerę i pozwala pozbyć się nieestetycznych przebarwień.