Trawa cytrynowa

Trawa cytrynowa
fot. Suksawad/bigstockphoto.com

Lecznicze właściwości trawy cytrynowej znane były już w czasach starożytnych. Ta niesamowita, pochodząca z Azji roślina, uprawiana jest dziś w niemal każdym zakątku świata. Najczęściej spotkamy ją jednak w krajach o klimacie tropikalnym. Rośnie do wysokości nawet 150 cm i charakteryzuje się silnym cytrynowym zapachem. W smaku przypomina mieszankę cytryny z imbirem.

Trawa cytrynowa jest szeroko wykorzystywana do celów spożywczych i w medycynie. Otrzymywany z niej olejek lemongrasowy znalazł natomiast zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym. Składa się on z dwóch drogocennych związków terpenowych – cytralu, stanowiącego ok. 70-80% oraz mircenu w ok. 20%. Cytral (obecny również w melisie i werbenie) jest aldehydem o niezwykle intensywnym cytrynowym zapachu. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Ben Guriona w Beer Szewie w Izraelu dowodzą, że substancja ta wywołuje apoptozę (zaprogramowaną śmierć) komórek nowotworowych. Badacze przekonują, że picie naparu z trawy każdego dnia jest świetną profilaktyką antynowotworową.

Roślina bogata jest w przeciwutleniacze – w tym witaminę A i luteinę – zwalczające wolne rodniki i zapobiegające przedwczesnemu starzeniu się skóry. Stosowanie trawy na skórę odżywia ją i sprawia, że cera jest świeża i długo zachowuje młody wygląd.

Palczatka cytrynowa (jak brzmi inna jej nazwa) wykazuje właściwości bakterio- i pierwotniakobójcze oraz bakteriostatyczne. Hamuje ponadto rozwój drożdżaków. Stosowana jest w leczeniu infekcji układu oddechowego i pokarmowego oraz chorób skórnych. Preparaty na bazie trawy cytrynowej używane są do płukania jamy ustnej i gardła, pomagają w chorobach krtani, zapaleniu zatok i oskrzeli. Polecane są osobom cierpiącym na grzybice skóry i świerzb. Dzięki działaniu odkażającemu zwalczają trądzik i łupież. Przywracają równowagę skóry, regulują pracę porów, zmniejszają wydzielanie łoju i neutralizują przykry zapach potu.

Napar z trawy cytrynowej stosowany jest jako lek przeciwkaszlowy, rozkurczowy i przeciwreumatyczny. Wspomaga leczenie niestrawności, braku apetytu, bólu głowy i brzucha oraz obniża gorączkę. Badania wykazały ponadto, że roślina posiada właściwości przeciwdepresyjne i uspokajające. Zwiększa koncentrację i wspomaga przebieg procesów myślowych. Obniża ciśnienie tętnicze krwi, zmniejsza poziom cholesterolu i usuwa toksyny z organizmu. Nalewki pobudzają krążenie krwi, mają działanie rozgrzewające i poprawiają trawienie.

Olejek lemongrasowy jest składnikiem wielu kosmetyków, szczególnie tych przeznaczonych dla skóry tłustej i trądzikowej. Kosmetyków na bazie trawy cytrynowej używano już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Dzięki właściwościom antybakteryjnym i oczyszczającym pomagały w stanach zapalnych i owrzodzeniach.

Trawę cytrynową docenili również kucharze. Jest doskonałym dodatkiem do sosów, zup, ryb, sałatek oraz deserów. Kilka świeżych lub suszonych listków dorzuconych do czarnej lub zielonej herbaty nadaje jej delikatny cytrynowy smak. Z powodzeniem zastępuje zbyt mocny, kwaśny smak cytryny. Trawę dodaje się często do kompotów i likierów, nadając im w ten sposób delikatny, odświeżający aromat.

Zapach trawy cytrynowej odstrasza komary, muchy i meszki. Najlepiej zastosować olejek, posiada bowiem najintensywniejszy zapach. Świetnie sprawdzi się też posadzenie trawy w ogrodzie bądź w doniczkach na parapecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *