Do utrzymania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej niezbędna jest regularna aktywność fizyczna. W takiej roli dobrze sprawdzają się nie tylko standardowe treningi sportowe, ale również taniec. Taka forma aktywności wzmacnia nie tylko mięśnie, serce i odporność, ale także psychikę.
Taniec zamiast siłowni – jakie korzyści może przynieść?
Taniec, kojarzony ze sztuką i rozrywką, może być traktowany także jako alternatywa dla treningów sportowych. Regularne poruszanie się w takt muzyki to dobry sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów i ukształtowanie sylwetki. Dzięki tanecznej aktywności możliwa jest zwiększenie siły mięśni brzucha, grzbietu, łydek oraz ramion, a w konsekwencji poprawa postawy.
Taniec zwiększa również sprawność stawów oraz polepsza koordynację ruchową i poczucie równowagi. Z tego powodu polecany jest także dzieciom oraz osobom starszym, w tym chorującym na Parkinsona. W przypadku choroby neurodegeneracyjnej szczególnie polecane jest tango, które pomaga w ćwiczeniu koordynacji górnej i dolnej partii ciała.
Taniec brzucha to z kolei dobry sposób na wzmocnienie mięśni miednicy, a także wyszczuplenie talii.
Regularny taniec usprawnia również pracę serca, obniżając ciśnienie oraz poziom cholesterolu we krwi. Zwiększa również ilość tlenu dostarczanego do komórek oraz elastyczność tętnic. Z tych powodów polecany jest przez lekarzy kardiologów.
Jak taniec wpływa na psychikę?
Taniec pozytywnie wpływa również na psychikę. Tak jak inne aktywności fizyczne, tak i taniec powoduje wydzielanie endorfin i serotoniny. Hormony szczęścia nie tylko poprawiają nastrój, ale także zmniejszają poziom stresu. Z tego powodu taniec polecany jest osobom, które borykają się z czasowym obniżeniem nastroju, nadmiernym napięciem, a nawet depresją.
Ze względu na pozytywny wpływ ruchu na psychikę, taniec stosowany jest również jako forma lub uzupełnienie terapii. Choreoterapia pomaga m.in. w wyciszeniu się, dotarciu do swoich emocji czy otworzeniu na innych ludzi.
Warto podkreślić socjalny aspekt tańca. Zajęcia taneczne ułatwiają nawiązanie nowych kontaktów towarzyskich. To tym samym dobre lekarstwo na poczucie osamotnienia, które negatywnie wpływa na cały organizm i może prowadzić do przedwczesnej śmierci.