Medycyna wywodzi się od starohinduskiej sztuki leczenia – Ajurwedy. Najważniejszą zasadą tej nauki jest zachowanie równowagi organizmu. Ajurwedy ma swoich zwolenników również i dziś, choć powstała prawie 5 000 lat temu. Nazwa tej dziedziny medycznej wywodzi się od dwóch słów „ayus”, czyli życie oraz „veda” – wiedza.
Ajurweda uczy, jak żyć zgodnie z naturą, by utrzymać stan równowagi ciała i umysłu, który zapewnia zdrowie na długie lata. Warunkiem wejścia w stan równowagi jest uwolnienie umysłu od chorób, dopiero wtedy można pracować nad ciałem. Człowiek jest połączeniem trzech różnych energii, zwanych wata, pitta, kapha. Ich właściwe współistnienie gwarantuje harmonijne życie. Najpierw jednak trzeba rozpoznać, która z energii jest wiodącą. Każda zwiera szereg wytycznych,co do sposobu życia oraz odpowiedniej diety.
Ajurweda wywodzi się z półwyspu Indyjskiego i nadal tam jest praktykowana oraz wykładana na lokalnych uczelniach. Wielu zwolenników ma również na Sri Lance. Metody tej nauki dotyczą leczenia wszelkich dolegliwości, zarówno natury psychicznej, jak i fizycznej. Lekarze pełnią rolę doradców w kwestii odzyskania równowagi życiowej. Każdy pacjent diagnozowany jest indywidualnie, po szczegółowym wywiadzie lekarskim.
Zaburzenia wynikać mogą ze złego tryb życia, stresu oraz nieodpowiedniej diety. Istotny jest także kolor skóry, oczu, warg i paznokci, który świadczy o wewnętrznych procesach w organizmie. Terapia ajurwedyczna rozpoczyna się od usunięcia z ciała oraz umysłu wszystkich toksyn, nagromadzonych przez lata. W tym celu wykorzystywane są oleje eteryczne. Podczas kąpieli parowych, wraz z potem usuwane są trucizny. Przy bezsenności i problemach z krążeniem stosuje się także masaż skóry z użyciem oklejka ziołowego.
Popularnym zabiegiem ajurwedycznym jest inhalacja zatok nosowych. Nasączone ekstraktami roślinnymi tampony wkładane są do dziurek w nosie, aby pobudzić pracę mózgu i narządów zmysłów: wzroku, słuchu, węchu. Metoda ta ma na celu wyleczenie z bólów głowy oraz zaburzeń koncentracji i pamięci. Po dokładnym oczyszczeniu organizmu lekarz może wypisać środki na bazie ziół lub minerałów, umożliwiające przywrócenie naturalnej równowagi.