Suchy styczeń – czy warto spróbować?

Suchy styczeń – czy warto spróbować?

Suchy styczeń to coraz popularniejsze ostatnio wyzwanie. Polega ono na całkowitej  rezygnacji z alkoholu na okres przynajmniej jednego miesiąca. Początek roku sprzyja podejmowaniu nowych wyzwań, w tym również związanych z rezygnacją z używek. Jakie korzyści przyniesie dla organizmu udział w  takim wyzwaniu?

Alkohol naprawdę szkodzi zdrowiu

Nie ulega wątpliwości, że alkohol ma negatywny wpływ na organizm człowieka. Nie chodzi tu jedynie o zdrowie fizyczne, lecz również o stan psychiczny. Dlatego też, wymieniając negatywne skutki nadużywania alkoholu, oprócz chorób wątroby, takich jak alkoholowe uszkodzenie, alkoholowe stłuszczenie czy jej marskość, należy pamiętać także o zmianach zachodzących w psychice. Jako przykład można w tym miejscu wymienić m.in. agresję po spożyciu alkoholu oraz stany depresyjne.

Dodatkowo organizm, który jest przemęczony nadużywaniem alkoholu wysyła wyraźnie widoczne sygnały. Takie zmęczenie przejawia się przesuszoną i szarą skórą, często z czerwonymi plamkami oraz popękanymi naczynkami, żółtymi białkami oczu, problemami ze snem czy chronicznym zmęczeniem.

Tylko dobre strony

Zazwyczaj grudzień jest miesiącem, w którym pije się więcej alkoholu. Stąd też styczeń wydaje się odpowiednim czasem do wprowadzenia detoksu. Odstawienie alkoholu na miesiąc na pewno nie zaszkodzi, a może znacznie poprawić nasze samopoczucie. W wielu przypadkach bowiem alkohol może nasilać objawy problemów psychicznych, a jego odstawienie wpłynie stabilizująco na nastrój. Sama abstynencja nie wyleczy wprawdzie tego typu problemów, lecz pozwoli trzeźwo ocenić motywy do picia. Następną zaletę suchego stycznia stanowi poprawa jakości snu. Lepszy sen sprawia, że jesteśmy bardziej wypoczęci, wydajni i zdrowsi. Suchy styczeń może także pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Oprócz tego, że już sam alkohol jest kaloryczny, to podczas jego spożywania zazwyczaj jesteśmy skłonni również więcej zjeść. Odstawienie alkoholu pomaga więc ograniczyć spożywanie pustych kalorii. Doświadczenie to będzie miało pozytywny wpływ także na cerę. Alkohol, który ma właściwości odwadniające, przyczynia się do niezdrowego wyglądu skóry i jej suchości. W połączeniu z odpowiednią pielęgnacją, podczas detoksu skóra powinna odzyskać swój blask.

Plusy alkoholowego detoksu potwierdzają badania

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sussex pokazują, że miesięczne odtrucie alkoholowe może mieć naprawdę leczniczy wpływ na organizm człowieka. Dzięki rezygnacji z picia alkoholu, badani odzyskali energię oraz motywację. Duża część osób zauważyła także korzystne zmiany w wyglądzie skóry, spadek wagi i poprawę jakości snu. Dodatkowym plusem wstrzemięźliwości okazała się też zauważalna oszczędność pieniędzy.

Jakie dla nas detoks przyniesie korzyści? Warto spróbować tego wyzwania i przekonać się na własnej skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *