Stawianie baniek to popularna niegdyś metoda leczenia naturalnego. Obecnie coraz rzadziej praktykowana. Stawianie baniek uznawane jest za kontrowersyjną terapię, gdyż nigdy nie udowodniono jej skuteczności. Niemniej nadal ma swoich zwolenników, którzy praktykują tę tradycyjną formę leczenia, która zalecana jest w przypadku zapalenia układu oddechowego, kłopotach z sercem, przy nadciśnieniu oraz bólach stawowych. Nie ma żadnych przeciwwskazań co do kondycji pacjenta. Bańki można używać również w przypadku dzieci.
Stawianie baniek swoje korzenia ma w chińskiej i arabskiej medycynie naturalnej. Jako bańki określa się szklane bądź hermetyczne pojemniki. Mają one odpowiednio zaokrąglone dno oraz płaskie i lekko rozszerzające się brzegi. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku stawiania baniek stosowano jako jedną z medycznych form leczenia. Mimo wykluczenia jej z kręgu naukowych terapii, nadal wykonywana jest w warunkach domowych.
Konkretnych dowodów na skuteczność tego zabiegu nie przedstawiono. Metoda opiera się na specjalnym wynaczynieniu krwi przez ułożeniu na plecach lub innych częściach ciała szklanych naczyń, które wytwarzają na skórze podciśnienie. Źle przeprowadzony zabieg może doprowadzić do powikłań, np. powstania poparzeń. Pozytywnym efektem stawiania baniek, zdaniem wielu lekarzy, to jedynie efekt placebo. W opinii zwolenników bańki działają podobnie jak akupresura i pobudzają organizm do walki z chorobą.
Wyróżnia się kilka opcji tego zabiegu. Na plecy, boki lub klatkę piersiową układa się maksymalnie 30 naczyń. Najczęściej są to suche bańki gorące, które zwilżone we wnętrz denaturatem podpala się i ustawia na plecach pacjenta. W wyniku podciśnienia bańka przylega do skóry. Rzadziej stosuje się bańki próżniowe lub bańki cięte. W gabinetach medycyny niekonwencjonalnej można spotkać się z bańkami chińskimi. Gumowe bańki są mniej inwazyjne i służyć mogą do leczniczego masażu.
Stawianie baniek było w Polsce popularne jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. Zabieg ten pomagał przede wszystkim chorym na zapalenie płuc. Teraz stosuje się głównie leczenie farmakologiczne. W Stanach Zjednoczonych metoda ta jest zupełnie zapomniana. Jednak stawianie baniek nadal praktykowane jest w Rosji.