Skorzonera, czyli wężymord

Skorzonera
fot. sierpniowka/bigstockphoto.com

Skorzonera to jadalna roślina, pochodząca z rodziny astrowatych – tej samej, co cykoria lub karczoch. Obejmuje około 100 gatunków. Jej inna nazwa to wężymord, gdyż kiedyś sok mleczny, który jest wydzielany przez jej korzeń, był stosowany na jad żmii. Pochodzi ona najprawdopodobniej z Hiszpanii oraz niektórych części Azji (zachodnia Syberia i Kaukaz) i tam rośnie w stanie dzikim. Do Polski dotarła za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego, ale stała się popularna dopiero wiek później. Na początku często była mylona z korzeniami salsefii (kozibrodu pospolitego), która przypomina ją w smaku, jak i wyglądzie.

Jej główne bogactwo to korzeń, który w smaku przypomina szparagi, jest on długi nawet do 30 cm. Na zewnątrz ma ciemną, brązową lub czarną skórkę, a w środku biały miąższ, który z którego można uzyskać jadalny sok mleczny. Po obraniu od razu ciemnieje, więc warto go skropić sokiem z cytryny.

Jakie właściwości ma skorzonera?

Jej korzeń zawiera wiele składników odżywczych i minerałów oraz witamin, a przede wszystkim – magnez, wapń, żelazo, sód, chlor, fosfor i potas. Zawarta w nim witamina E korzystnie działa na wzrok, ale również kondycję skóry, włosów i paznokci, z kolei witaminy z grupy B są niezbędne dla prawidłowego stanu błon śluzowych oraz naczyń krwionośnych, a także są ważne dla dróg oddechowych. Kolejny cenny składnik, który znajdziemy w tej roślinie to witamina C, która podnosi odporność. Warto również wspomnieć o kwasie nikotynowym, który uczestniczy w syntezie i rozkładzie kwasów tłuszczowych, aminokwasów i węglowodanów. Skorzonera może być również stosowana jako słodzik przez osoby chore na cukrzycę, ponieważ zawiera insulinę.

Dodatkowo – reguluje ona pracę żołądka, poprawia trawienie, korzystnie działa na pracę układu pokarmowego i wspiera leczenie różnych schorzeń w jego obszarze. Oprócz tego, że korzystnie działa na układ immunologiczny, może być wykorzystywana w leczeniu kaszlu i przeziębienia. Skorzonera polecana jest w nadciśnieniu tętniczym, ponieważ usuwa nadmiar wody z organizmu. Warto ją również spożywać, gdy walczymy z dodatkowymi kilogramami. Przez bogactwo zawartych w niej składników mineralnych poleca się sięgać po nią w okresach przesilenia, przemęczenia lub wzmożonego wysiłku fizycznego lub umysłowego. Pozytywnie działa też na układ kostny i gospodarkę wapniowo-potasową, więc może być elementem profilaktyki osteoporozy. Jest cennym źródłem dobrze przyswajalnych węglowodanów, co jest istotne, gdy prowadzimy aktywny i zdrowy tryb życia.

W jaki sposób należy spożywać wężymord?

Może być elementem sałatek, wzbogacać smak zup, omletów czy być dodatkiem w daniach głównych. Może być również zagotowana lub zapieczona pod beszamelem. Ta, dawniej bardzo popularna, roślina obecnie powraca do łask. Możemy ją znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością, ale również w niektórych dobrze zaopatrzonych sklepach warzywnych. Jeśli mamy działkę – warto zdecydować się na jej uprawę, by cieszyć się do woli jej wybornym smakiem i cennymi właściwościami.

1 Comment

  1. Witam,zastanawiałam się czy można skorzonerię pasteryzować(zagotować na zimę)w słoikach?Uprawiam ,lubię,smakuje mi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *