Mogłoby się wydawać, że pozytywne nastawienie jest zawsze korzystne i właściwe. Są jednak sytuacje, gdy staje się ono szkodliwe — wtedy, gdy zmienia się w negowanie tego, co czujemy i odbieranie innym prawa do ich odczuć. Wtedy można mówić o toksycznej pozytywności.
Czytaj dalejPsychologia
PSYCHOLOGIA
Panika zakupowa – na czym polega i z czego wynika?
Pierwszą reakcją konsumentów na informację o rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, były masowe zakupy produktów pierwszej potrzeby. Miało to miejsce nie tylko w Polsce – podobne zachowania obserwowane były na całym świecie. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu zjawisku i mechanizmom, które za nim stoją.
Czytaj dalejOsoby narcystyczne w relacjach z innymi ludźmi
Osobowość narcystyczna bardzo utrudnia funkcjonowanie w relacjach międzyludzkich. Dodatkowa trudność polega na tym, że taka osoba ma skłonność do obwiniania innych za wszystko i rzadko kiedy dostrzega, że to jej własne zachowanie jest przyczyną problemów. Przyjrzyjmy się zatem typowym cechom osobowości narcystycznej i ich wpływowi na podejście do innych ludzi.
Czytaj dalejUwaga na gaslighting!
Psychiczna manipulacja to niestety częste zjawisko. Jedną z jej form, tych najbardziej wyrachowanych, jest gashlighting. Jego ofiary tracą poczucie własnej wartości, myślą, że jest z nimi coś nie tak, kwestionują to, co czują i myślą. Niestety, ten termin określa przemoc psychiczną, która może wpędzić ofiarę w niemałe kompleksy, a nawet doprowadzić ją do depresji.
Czytaj dalejSamotność w czasie pandemii
Samotność określana jest jako subiektywne odczucie oddzielenia od innych ludzi. To pojęcie funkcjonujące głównie w sferze emocjonalnej, niezależne często od stanu faktycznego. Mimo to wpływa na stan psychofizyczny organizmu. Samotność szczególnie dotkliwa stała się w trakcie epidemii koronawirusa, która ograniczyła możliwości obcowania z innymi. Istnieją jednak sposoby, aby zmniejszyć poczucie osamotnienia.
Czytaj dalej„Dobre” rady nie zawsze dobre
Każdy z nas kiedyś musiał wysłuchiwać niechcianych porad – udzielonych nie w porę albo kompletnie nieprzystających do naszej sytuacji. Każdy też zna jakiegoś „wujka dobra rada”, który nie potrafi po prostu kogoś wysłuchać, tylko od razu szuka rozwiązań – a czasem nawet próbuje rozwiązywać problemy, których nie ma, bo uważa, że wie lepiej, co dla innych dobre. Dlaczego ludzie to robią? Jak sobie z tym…
Czytaj dalejPoczucie koherencji a zdrowie
Poczucie koherencji (sense of coherence, SOC) jest pojęciem wprowadzonym przez Aarona Antonovsky’ego. Wiąże się ono z salutogenezą, czyli koncepcją, której założeniem jest, że określone czynniki sprzyjają zachowaniu zdrowia mimo stresu i trudnych doświadczeń.
Czytaj dalejPewność siebie – czy zawsze korzystna?
Pewność siebie jest uważana za jedną z najważniejszych i najbardziej wartościowych cech, za coś, co warto wzmacniać na wszelkie sposoby. W wielu miejscach można znaleźć porady i sposoby na jej budowanie. Pewność siebie, definiowana jako czucie się dobrze we własnej skórze i akceptowanie siebie z wszelkimi zaletami i wadami, z pewnością znacząco pomaga w życiu i czyni je łatwiejszym. Jednak pewność siebie może mieć też…
Czytaj dalejIntrowertyzm czy nieśmiałość?
Introwertyzm i nieśmiałość bywają traktowane jak synonimy, lecz jest to błędem. Faktem jest, że mogą one podobnie przejawiać się w kontaktach społecznych, lecz wynikają z zupełnie innych czynników. Mało tego, można być nieśmiałym ekstrawertykiem bądź pewnym siebie introwertykiem, choć w powszechnym przekonaniu cechy te wydają się wzajemnie sprzeczne.
Czytaj dalejProkrastynacja
Prokrastynacja polega na ciągłym odwlekaniu i przekładaniu na później różnych czynności uznawanych za nieprzyjemne. Mamy tu do czynienia z odwlekaniem dobrowolnym, a więc nie występują żadne zewnętrzne okoliczności, które mogłyby utrudniać czy uniemożliwiać wykonanie tych czynności. Przy tym osoba prokrastynująca ma świadomość, że takie ociąganie się może ją narazić na przykre konsekwencje – a mimo to nic z tym nie robi.
Czytaj dalej