Popcorn jest popularną przegryzką, szczególnie kojarzoną z maratonami filmowymi, posiadówkami czy spotkaniami w zaprzyjaźnionym gronie. Czy prażona kukurydza ma jakieś walory zdrowotne czy raczej powinniśmy jej unikać?
Na tle innych przekąsek – np. chipsów, słonych paluszków, słodkich ciastek – popcorn wypada bardzo dobrze. W jego przypadku to dodatki i sposób przyrządzenia decydują o jego walorach odżywczych lub ich braku. Prażona kukurydza, którą możemy kupić w dużych kompleksach kinowych, zawiera najczęściej dużo tłuszczu i soli, co powoduje, że niekorzystnie wpływa na nasz organizm, m.in. na układ krążenia, dodatkowo – jest wysoko kaloryczna. Sprawę pogarsza jeszcze fakt, że często w kinie do popcornu dokupujemy colę lub inny gazowany, wysokosłodzony napój, w takim połączeniu serwujemy sobie bardzo niezdrowy „posiłek”, który nie tylko ma żadnych wartości odżywczych, ale w dużych ilościach może działać niekorzystnie na nasze zdrowie, przyczyniać się do rozwoju chorób cywilizacyjnych, w tym otyłości.
Ale… O wiele zdrowszy popcorn możemy przygotować w domu. Warto do tego użyć np. oliwy z oliwek i ziół. Kukurydza nie musi być prażona na tłuszczu – można ją również przygotować w kuchence mikrofalowej (nie należy jednak robić tego za często, bo popcorn, który jest pakowany w specjalne do tego opakowania, może pod wpływem temperatury uwalniać szkodliwe dla organizmu substancje).
Jakie są korzyści ze spożywania zdrowszej wersji popcornu?
Oczywiście nie zastąpi ona owoców i warzyw oraz zbilansowanej diety, ale jeśli raz na jakiś czas pozwolimy sobie na popcorn to dostarczymy swojemu organizmowi sporo błonnika, który zawarty jest szczególnie w łupinkach kukurydzy (szczególnie korzystnie działa on na układ pokarmowy!). Oprócz błonnika znajdziemy w nim też sporo cennych polifenoli, które stanowią naturalne przeciwutleniacze, chroniące nasz organizm przed działaniem wolnych rodników i starzeniem się organizmu. Antyoksydanty, które występują w jego ziarnach, są łatwo przyswajane przez organizm. Popcorn zawiera tylko 4% wody, więc i ilość cennych składników może być proporcjonalnie wyższa. Dodatkowo zawiera on więcej białka i fosforu niż chipsy i ma sporo żelaza. Jeśli jest spożywany bez tłuszczu lub z jego minimalną ilością, to jest niskokaloryczny, polecany jest więc dla osób odchudzających się, jeśli mają ochotę na tego typu przekąskę. Popcorn nie zawiera też glutenu, co jest szczególnie ważne dla alergików. Można go przygotowywać na wiele sposobów zarówno na słodko, jak i na słono, więc w dowolny sposób możemy uatrakcyjnić jego smak.
Popcorn trudno nazwać jednoznacznie zdrowym produktem, ale przyrządzony w odpowiedni sposób z wartościowego ziarna może nam dostarczyć cennych składników odżywczych. Może być ciekawą alternatywą, jeśli mamy czasem ochotę na podjadanie między posiłkami, a nie chcemy sięgać po jedzenie typu fast food. Należy jednak pamiętać, że na dłuższą metę nie zastąpi on pełnowartościowego posiłku, sięgajmy więc po popcorn raz na jakiś czas, a nie codziennie.
„Należy też sięgać po kukurydzę, która pochodzi z upraw niemodyfikowanych genetycznie”, jaki wpływ ma kukurydza GMO na zdrowie organizmu człowieka?
Faktycznie, w artykule znalazła się informacja niepotwierdzona naukowo – usuwam to zdanie.
Brawo za obiektywizm, obecnie jest na wagę złota.