Orzechy nerkowca, czyli nasiona tropikalnego drzewa nanercza zachodniego mają maślany, tłustawy i dla wielu – uzależniający smak. Sprowadzane są z Brazylii, Nigerii, Tanzanii, Kenii, Indii i Mozambiku. Początkowo doceniano wyłącznie szlachetnie drewno nanercza zachodniego. Dopiero w XX w. odkryto walory smakowe i kulinarne orzeszków nerkowca, zwanych także cashew. Są one znakomitym źródłem m.in. wartościowego białka, błonnika, kwasów omega 3, witamin: z grupy B, PP, A i E, magnezu, wapnia, żelaza, cynku i fosforu.
Te jasno kremowe i smaczne orzechy zawdzięczają swoją nazwę charakterystycznemu kształtowi. Są miękkie i mają delikatny, słodki, lekko migdałowy smak. Przez wielu uważane są za najsmaczniejszy orzech świata. Wartości odżywcze zawarte w nerkowcach pozytywnie wpływają na pracę układu krwionośnego oraz nerwowego.
Można je kupować na wagę luzem lub w opakowaniach. Należy zwrócić uwagę na ich wygląd – nie mogą mieć przebarwień czy nalotów, a ich zapach nie może być zjełczały. Orzechy najlepiej jest przechowywać w lodówce w hermetycznym opakowaniu do maksymalnie 6 miesięcy.
Prozdrowotne właściwości orzechów nerkowca
- Nerkowce zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwas oleinowy występujący też w oliwie z oliwek. Mają one korzystny wpływ przede wszystkim na funkcjonowanie układu krążenia oraz serca. Zjedzenie garści orzechów np. nerkowca przynajmniej 4 razy w tygodniu pomoże zmniejszyć ryzyko zachorowań oraz poprawi stan zdrowia u osób chorujących na cukrzycę, chorobę niedokrwienną serca czy chorobę wieńcową.
- Nerkowce są też źródłem magnezu, co wiąże się z ich prozdrowotnymi właściwościami związanymi z regulacją napięcia mięśni, poprawą kondycji psychicznej i gospodarki wapniowej.
- Mimo sporej zawartości tłuszczu obniżają tzw. zły cholesterol, pobudzają pracę mózgu, łagodzą stany depresyjne, zapobiegają atakom serca, poprawiają stan skóry, a także regulują poziom cukru we krwi.
- Dzięki zawartej w nich miedzi zapobiegają także niedokrwistości, pękaniu naczyń krwionośnych, osteoporozie, arytmii i infekcjom.
- Obecność cynku w nerkowcach sprawia, że zapobiegają one niedotlenieniu organizmu oraz poprawiają stan skóry, paznokci i włosów. Natomiast zawarte w nich białko pełni funkcję budulcową dla organizmu.
- Jak wynika z ostatnich badań wyciąg z orzechów nerkowca pobudza wchłanianie glukozy przez komórki mięśni, poprawiając tym samym wrażliwość tkanek na insulinę. Wyniki te wskazują na to, że w przyszłości nerkowce mogą posłużyć do stworzenia nowych doustnych leków na cukrzycę.
- Jedynymi osobami, które powinny unikać orzechów nerkowca są alergicy. Kobiety w ciąży mogą je śmiało spożywać, choć nie na noc, bo ze względu na zawarty w nich tłuszcz ciężej będzie je potem strawić.
- Nerkowce mogą być też spożywane przez osoby na diecie odchudzającej. Już kilka orzechów nerkowca dziennie wystarczy, aby dostarczyć sobie niezbędną dawkę nienasyconych kwasów tłuszczowych, które regulują metabolizm i zapobiegają gromadzeniu się zbędnej tkanki tłuszczowej.
Orzechy nerkowca są składnikiem wielu potraw w kuchni dalekowschodniej: indyjskiej i chińskiej. Można je dodawać również do sałatek lub jeść same. Aby najlepiej wykorzystać prozdrowotne właściwości sycących i pożywnych orzechów nerkowca, należy nie jeść ich w postaci dosładzanej, dosalanej, prażonej czy panierowanej. Ich skład mineralny to skarbnica zdrowia, a jedyną ich wadą jest wysoka cena.
Ciekawe informacje.
Rewelacyjny blog! Znalazłam tu wiele ciekawych informacji, których szukałam. Proszę o powiązanie strony z Facebookiem, aby łatwiej było śledzić najnowsze wpisy.
Pozdrawiam, Joanna
Bardzo ciekawy blog i cieszę się,że na niego trafiłem,jeśli można to mam pytanie jaką dietę stosować przy cukrzycy,nadciśnieniu i po operacji nowotworowej,za wskazówki z góry dziękuję i pozdrawiam!
Anty nowotworowo polecam kurkume
Do kazdej potrawy mozna dosypac najlepiej nie przetworzoną