Metoda Feldenkraisa

Metoda Feldenkraisa

 

Dr Moshe Feldenkrais, urodzony w 6 maja 1904 roku, był izraelskim fizykiem i wynalazcą tzw. metody Feldenkraisa.

Jest to metoda polegająca na uczeniu się własnego ciała, rozwijaniu i poznawaniu swojego potencjału dzięki ruchowi. Zarówno ciało, jak i umysł, są nieodłączną częścią pozwiązaną ze sobą, materialnie i niematerialnie. Na tej podstawie głównym założeniem metody Feldenkraisa jest połączenie ciała i umysłu.

Umysł ludzki, w trakcie całego naszego życia, tworzy wciąż nowe i lepsze wzorce ruchowe. Dlatego małe dziecko uczy się raczkować, chwytać, chodzić. Wraz z biegiem czasu przestajemy się uczyć nowych ruchów i korzystamy z tych wyuczonych, które z biegiem lat mogą doprowadzić do przeciążenia stawów, mięśni, powodować ból czy wady postawy. To samo tyczy się naszego umysłu, sposobu myślenia czy postrzegania siebie w odniesieniu do świata. Mało która osoba wykorzystuje w pełni posiadany potencjał, na co zwrócił uwagę Feldenkrais w swojej książce „The Potent Self. A Study of Spontaniety and Compulsion”. Tam też opisywał mechanizmy ruchu, zaczynając od intencji ruchu powstającej w mózgu, aż do jej realizacji przez mięśnie. Uważał, że ruch jest środkiem w procesie świadomości.

Dlatego też metoda Feldenkraisa polega na rozwijaniu potencjału, na nieustannym uczeniu się i rozwijaniu, na samopoznaniu dzięki metodzie ruchowej, która wykorzystywana jest jako środek uczenia się.

Jest to także metoda terapeutyczna, polecana osobom, które mają problemy z ruchem. Takie osoby zwykle są po wypadku, po długim okresie bezruchu czy też z chorobami o podłożu ortopedycznym. Polecana jest także osobom zdrowym, które chcą usprawnić swój ruch i poruszać się z mniejszym wysiłkiem, w pełni wykorzystując swój potencjał ruchowy.

Metoda ta oddziałuje na nasz układ nerwowy i pozwala na poprawę samopoczucia i elastyczności ciała. Poprzez delikatne i drobne ruchy zapisuje nowe informacje w mózgu.

Ćwiczenia można wykonywać zarówno w grupie, jak i indywidualnie. Zajęcia grupowe, zwane „Świadomość poprzez ruch”, prowadzone są przez około 50 minut. W ich trakcie uczestnicy prowadzeni są przez zajęcia słownie, wykonując określone sekwencje ruchowe. Odbywa się to w pozycji siedzącej lub leżącej, tak, aby uczestnik odczuwał wygodę. Słowa prowadzącego opisującego ćwiczenia są dowolne w interpretacji. Ważne, żeby uczestnik doświadczał ruchu pod każdym względem, odkrył swoje nawyki, także spróbował stworzyć nowe. Do ćwiczonych ruchów należą ruchy z różnych etapów rozwoju człowieka, jak raczkowanie czy wstawanie. W zajęciach uczestniczyć mogą wszyscy, bez względu na płeć, wiek czy sprawność.

Zajęcia indywidualne polegają na bezbolesnym i delikatnym wykonywaniu przez uczestnika sekwencji ruchów za pomocą prowadzącego zajęcia. Takie ćwiczenia trwają od 45 do 50 minut, a uczestnik podczas nich siedzi lub leży na stole do masażu. Ćwiczący odkrywa swoje nawyki ruchowe i stara się odkryć nowe sposoby poruszania się. Zajęcia indywidualne uzależnione są od potrzeb uczestnika i skierowane są zarówno do osób sprawnych jak i takich, które mają problemy z poruszaniem się.

„Celem jest ciało tak skoordynowane,
aby poruszało się z minimalnym wysiłkiem
i maksymalną wydajnością, nie poprzez
siłę mięśni, ale przez zwiększoną
świadomość tego jak funkcjonuje.”

dr Moshe Feldenkrais

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *