Kiełki były znane ludziom już od ponad 5 tysięcy lat. W medycynie chińskiej traktowano je jako lekarstwo. Później, na przełomie XV i XVI wieku, w czasach wielkich odkryć geograficznych, żeglarze spożywali kiełki ziaren zbóż. Uważano, że chronią one przed szkorbutem. I choć nie znano jeszcze pojęcia witaminy czy składniki mineralne, faktycznie dzięki dużej zawartości wit. C stanowiły idealną profilaktykę.
Moda na zdrowe odżywianie dotarła do nas stosunkowo niedawno. Niestety, nadal świadomość większości ludzi w temacie prozdrowotnych właściwości kiełków jest zbyt niska. To właśnie w nich kryje się mnóstwo łatwo przyswajalnych witamin, mikroelementów oraz soli mineralnych. Ich kaloryczność również jest znacznie niższa niż samych nasion czy innych produktów z nich wytwarzanych.
Obecnie w sklepach już bez większego problemu możemy zaopatrzyć się w kiełki soi czy pszenicy. Najczęściej jednak znanymi i zjadanymi przez Polaków kiełkami jest rzeżucha. Łatwa i szybka do wyhodowania samemu w domu. Wystarczy niewielka ilość ligniny bądź gazy i domowa uprawa, bogatej w witaminy A, C, B i D oraz sole mineralne, rzeżuchy jest gotowa. Dzięki zawartym olejkom eterycznym ma ona charakterystyczny ostry smak. Świetnie nadaje się jako dodatek do kanapki bądź do pasty z twarogu. Spożywanie jej poprawia pracę nerek, wspomaga przemianę materii, łagodzi bóle stawów.
Mniej ostre w smaku, ale nie mniej wartościowe są kiełki owsa. Oprócz takich minerałów jak jod, żelazo czy fosfor, a także grupie witamin B, A i C, w swoim składzie mają również wit. E. Częste dodawanie ich do potraw wspomaga regulację pracy tarczycy, a w konsekwencji uregulowanie gospodarki hormonalnej organizmu.
Znacznie bogatsze w białko, wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz potas są kiełki soi. Ich orzechowy posmak świetnie komponuje się w daniach kuchni chińskiej. Podobny orzechowy posmak, choć bardziej cierpki, wyczuwamy podczas spożywania lucerny. Jej młode pędy są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasu foliowego , witamin E i C oraz magnezu i cynku. Wspomagają leczenie dolegliwości reumatycznych wzmacniając kości i mięśnie.
Kiełki rzodkiewki natomiast charakteryzuje ostry, lekko gorczycowy smak i aromat. Są idealną alternatywą dla pieprzu czy ostrej papryki. Dodatek kilku nadaje ostry i wyrazisty smak potrawie. Taki rezultat jest efektem dużej zawartości olejków gorczycowych. Oprócz nich są bogate w wit. B. A, C, E i H. Mają właściwości przeciwzapalne i moczopędne. Łagodzą dolegliwości wątrobowe.