Joga w wydaniu świata zachodniego to coraz częściej, tak jak wynika to z jej tradycji, styl życia. Coraz więcej ludzi nie traktuje jogi, jako tylko zwykłych ćwiczeń fizycznych, a zagłębia się w temat i próbuje żyć według zasad jej twórców. Joga jest systemem filozoficznym stworzonym w Indiach i jest zbiorem dyscyplin duchowych. Ćwiczenia, które popularne są na świecie są tylko jednym ze składników osiągnięcia przez joginów harmonii ciała, duszy, umysłu i świadomości.
Istnieje wiele ścieżek jogi, a wszystkie się ze sobą krzyżują. W zależności od predyspozycji ciała i umysłu można obrać dogodną dla siebie ścieżkę. Wyróżnia się:
- hata joga, która jest właśnie najpopularniejszą odmianą w zachodnim świecie i polega na ćwiczeniach fizycznych i oddechowych,
- radża joga, joga królewska, która jest bardzo zaawansowaną praktyką medytacyjną,
- bhakti joga, joga, która rozwija kontakt medytującego z Bogiem, poprzez dziesięć sposobów,
- krija joga, która ma charakter oczyszczający, praktykujący oczyszcza się do poziomu czystości Boga,
- laja joga, to odmiana medytacji, praktykujący dążą do wyzwolenia i pojednania z Bogiem,
- sahadźa joga, stworzony w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku system medytacji,
- kundalini joga, to tantryczna odmiana jogi, najbardziej zaawansowana, jej celem jest uwolnienie energii, która drzemie na dnie kręgosłupa,
- karma joga to ukierunkowanie swoich działań na czynienie dobra,
- dźńana joga, inaczej joga mądrości, jej techniki prowadzą do powiększenia potencjału ludzkiego umysłu i inteligencji
- mantra joga, oderwanie się od ciała poprzez recytowanie mantr, czyli recytowanie jednego słowa lub wersetu,
- gnana joga, to joga poznania i wiedzy,
- lingam-joni joga, to joga łączenia dwóch płci i transformacji energii ziemskiej.
Jak widać „uprawianie” jogi wymaga od praktykującego ją bardzo rozległej wiedzy i oddania duchowego. Na początek warto zatrzymać się na praktykowaniu hata jogi, która pozwala na poprawienie kondycji fizycznej, pomaga się odstresować i uczy skupiania się na ważnych i istotnych rzeczach. Ćwiczenia rozluźniają mięśnie i kręgosłup, przyczyniają się do wyciszenia i poukładania myśli. Do stosowania tej techniki wystarczy krótki instruktarz i kilka lekcji pod okiem fachowca. Joga bardziej niż zwykła gimnastyka wymaga od wykonującego ją skupienia i całkowitego oddania.