Według jednego z powiedzeń człowiek jest tym, co je. Chcąc być zdrowym, staramy się więc wybierać jak najzdrowszą żywność. Niestety obecni jej producenci nie są zbyt przyjaźni w stosunku do swoich konsumentów. Zapychacze, sztuczne dodatki, których nazwy przeciętnemu klientowi niczego nie mówią czy produkty eksportowe zamiast krajowych to tylko część ciemnej strony wytwarzania i sprzedaży produktów spożywczych. Jak zatem wybierać zdrową żywność?
Wybierając produkty spożywcze, powinniśmy kierować się kilkoma zasadami:
- Po pierwsze należy czytać etykiety znajdujące się na tego rodzaju produktach, umieszczane z tyłu opakowania. To właśnie z nich dowiemy się co zawiera dana żywność, w tym m.in. środki chemiczne. Podczas czytania etykiet zwracaj uwagę nie tylko na sztuczne dodatki, ale również na zawartą w nich ilość tłuszczu, cukru i soli. Im mniejszą listę składników posiada wybrany przez Ciebie produkt spożywczy, tym jest on zdrowszy, gdyż mniej przetworzony i bardziej naturalny. Warto również zwracać uwagę na nazwy. Nie każde jajko noszące w sklepie nazwę „ze wsi” rzeczywiście posiada numer 0 lub 1 (chów ekolgiczny lub wolnowybiegowy).
- Bardzo ważne jest również, aby kupować żywność produkowaną w danym kraju i regionie. W ten sposób kierujemy się głosem natury, która doskonale wie, czego nam brakuje i co powinniśmy jeść np. o danej porze roku.
- Warto unikać kupowania żywności produkowanej w plastikowych opakowaniach i lepiej jest wybierać tę w szklanych butelkach czy słoikach.
- Wybieraj żywność, która nie została poddana obróbce termicznej i jest jak najbardziej naturalna, nieprzetworzona, posiadająca jednocześnie dobrą jakość.
- Zakupów lepiej jest dokonywać na bazarkach niż w supermarketach. Tam o wiele łatwiej znaleźć wartościowe warzywa i owoce, które wyhodowano bez użycia ogromnej ilości chemii czy sprowadzania z innego kraju. Dobrze jest wówczas wybierać produkty sezonowe oraz u sprawdzonego wcześniej dostawcy.
O Twoim zdrowiu decydujesz już w sklepie. Nabywając określone produkty spożywcze, a następnie konsumując je, dostarczasz organizmowi rozmaitych substancji – tych odżywczych i niekiedy także chemicznych. Dlatego też warto jest wybierać jak najmniej przetworzoną żywność, z jak najmniejszą ilością substancji dodatkowych i jak największą substancji odżywczych, pamiętając o tym, że codzienna dieta powinna być jak najbardziej urozmaicona. Będąc na zakupach, kierujmy się zawartością i składem produktów, nie zaś napisami umieszczanymi na przodzie opakowania. Dzięki temu spożywane jedzenie będzie dobrze Cię odżywiało zamiast truć organizm sporą zawartością chemii.
Tylko w tej zdrowej żywności jest jeden minus, jest znacznie droższa niż zwykła żywność, więc zdrowo jednocześnie znaczy drogo