Nawadnianie organizmu stanowi podstawę w naszej codziennej diecie. Jednak częściej uważamy na to co jemy, nie zaś na to, co i w jakich ilościach pijemy. A to właśnie woda jest źródłem życia i to jej potrzebujemy najbardziej.
Bez nawadniania człowiek jest w stanie przeżyć zaledwie parę dni, podczas gdy bez jedzenia możemy żyć kilka tygodni czy nawet miesięcy. Zapotrzebowanie na wodę jest różne u ludzi w różnych wieku i zależy od diety, warunków środowiskowych oraz poziomu aktywności fizycznej.
Zapotrzebowanie na wodę
Organizm człowieka składa się aż z 65% z wody, z czego każdego dnia tracimy przynajmniej 4% (wraz z moczem, kałem, potem, a także w procesie oddychania). Zatem codziennie powinno się tę utratę wody na bieżąco uzupełniać, gdyż w przeciwnym wypadku nasz organizm może się odwodnić. Na nawadnianie organizmu powinny zwrócić uwagę osoby starsze, które nie odczuwają już tak pragnienia jak młodzi oraz dzieci, które ze względu na rozwój szybciej tracą wodę niż dorośli.
Jak donoszą najnowsze badania osoby dorosłe powinny pić minimum 2 l dziennie w przypadku kobiet i 2,5 l dziennie w przypadku mężczyzn. Kobiety w ciąży oraz matki karmiące powinny zwiększyć tę ilość wody o dodatkowy litr. W czasie upałów zapotrzebowanie na płyny rośnie, dlatego latem zaleca się spożycie dodatkowych 250 ml płynu na każdy stopień powyżej 37ºC.
Największe ryzyko odwodnienia organizmu obserwujemy latem. Upały mogą powodować podwyższenie temperatury ciała, co może doprowadzić do osłabienia organizmu, a nawet udaru cieplnego. Ryzyko to dotyczy przede wszystkim osób starszych, niepełnosprawnych, przyjmujących leki moczopędne oraz dzieci.
Ryzyko odwodnienia
W początkowej fazie odwodnienia zauważamy u siebie: zmęczenie, pragnienie, bóle i zawroty głowy. Następnie dochodzą do tego: przyspieszenie bicia serca, utrata elastyczności skóry, nudności i ospałość. W przypadku ciężkiego odwodnienia mamy do czynienia z szybkim oddechem, wymiotami, kurczami mięśni, uczuciem gorąca na czole bądź karku, zimną i lepką skórą, a także zmianą stanu psychicznego i niewydolnością wielonarządową. Stan ten jest zagrożeniem życia oraz wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.
Normą, która pozwala na zachowanie dobrze nawodnionego organizmu jest dostarczenie w ciągu dnia takiej samej ilości wody, jaką się wydaliło. Około 1,5 l powinno pochodzić z napojów (np. wody mineralnej czy źródlanej, soków, herbaty), a reszta – z pokarmów stałych. Kluczowe jest to, aby pić często i małymi łykami. W ten sposób nasz organizm ma czas na przetwarzanie dostarczanych mu napojów w płyny ustrojowe, zapewniające nam kompleksowe nawodnianie.
Niestety niewielu z nas wykształciło w sobie nawyk regularnego spożywania wody. Mniej niż połowa dorosłych osób sięga po wodę każdego dnia, a aż 61% z nas pije ją dopiero wtedy, kiedy odczuwa pragnienie, czyli pierwszą reakcję organizmu na proces odwadniania. Musimy pamiętać o tym, że nasz organizm może prawidłowo funkcjonować tylko wtedy, gdy jest dobrze nawodniony.
wazne szczegolnie w czasie ciazy! kobiecosc.info/nawadnianie-organizmu-w-czasie-ciazy/#comment-10148