Zamrażanie żywności to najzdrowszy i najłatwiejszy sposób na jej konserwację. Nie wymaga stosowania konserwantów i pozwala na zachowanie wartości odżywczych produktów. Co więcej, poprawia przyswajalność niektórych składników, np. żelaza oraz witaminy B. W niskich temperaturach ginie część mikroorganizmów, a niektóre reakcje enzymatyczne, przyspieszające namnażanie się mikroorganizmów, zostają spowolnione bądź nawet zatrzymane.
Mrożenie pozwala bezpiecznie przechować zarówno świeże produkty, jak i ugotowane potrawy. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie nadają się do zamrożenia. Śmietana, majonez i jogurty w wyniku mrożenia tracą konsystencję, jaja ugotowane na twardo robią się gumowate, ser żółty w kawałku po rozmrożeniu kruszy się.
Warto zwrócić uwagę na szybkość mrożenia żywności. Powstające podczas powolnego zamrażania duże kryształki lodu naruszają strukturę komórkową produktów. Powoduje to pękanie błon komórkowych i wyciekanie soku, np. z owoców, a to pogarsza ich właściwości smakowe. Tymczasem w przypadku szybkiego procesu zamrażania tworzy się wiele małych kryształków. Nie zaburzają one struktury komórek, nie niszczą witamin i składników mineralnych.
Zasady mrożenia jedzenia
Chcąc cieszyć się zdrową żywnością, pamiętajmy o podstawowych zasadach jej zamrażania. Przede wszystkim – nie mrozimy produktów już raz rozmrożonych. Jest to dość niebezpieczna praktyka, mogąca prowadzić do poważnych zatruć pokarmowych.
Do zamrażania używajmy specjalnych pojemników lub woreczków – nie przepuszczają one wilgoci oraz zapachów. Pamiętajmy, aby z woreczków wycisnąć możliwie jak najwięcej powietrza, którego dostęp może przyspieszyć psucie się produktów. Przed mrożeniem produkty należy umyć i osuszyć. Zwróćmy przy tym uwagę na fakt, iż zbyt długie moczenie w wodzie wypłukuje witaminy. Nie zamrażajmy mokrej żywności, spowoduje to tworzenie się warstwy lodu w pojemniku bądź woreczku.
Warto podzielić potrawy na małe, płaskie porcje. Zamrożą się wówczas szybko oraz równomiernie. Warzywa i owoce można mrozić świeże, od razu po zerwaniu. W ten sposób zachowamy nie tylko ich smak, ale również witaminy i składniki mineralne.
Większość warzyw przed zamrożeniem poddaje się jednak blanszowaniu – wrzuca się je na 3 – 4 minuty do wrzątku, po czym płucze zimną wodą. Traci się w ten sposób niewielkie ilości witamin, ale proces pozwala zachować smak i aromat oraz intensywną barwę.
Niektóre drobne warzywa i owoce (zielony groszek, jagody, poziomki) mrozimy najpierw na tacce, dopiero później przesypujemy do woreczków. Zapobiega to ich sklejaniu w bryły.
Temperatura zamrażania powinna wynosić co najmniej -18 st. C. Bardzo ważne jest, aby potrawy schłodzić przed zamrożeniem. Gorące i ciepłe parują, co sprawia, że w zamrażalniku tworzy się gruba warstwa lodu. Ponadto powoduje wzrost temperatury wewnątrz zamrażarki, a to skutkuje nierównomiernym zamrażaniem potrawy. Unikajmy również mocnego przyprawiania produktów poddawanych procesowi mrożenia. Powoduje on bowiem gorzknienie niektórych przypraw, np. czosnku czy pieprzu.
Mrożonki należy ułożyć w zamrażarce tak, aby do siebie przylegały. Pozwoli to na sprawniejszą pracę urządzenia i zaoszczędzi trochę energii. Warto je również opisać datą, aby mieć pewność, jak długo możemy je przechowywać.
Jak długo można przechowywać zamrożoną żywność?
Proces mrożenia żywności przedłuża jej przydatność do spożycia o długie miesiące. Wszystkie produkty mają inny termin przydatności. Surowe mięso wołowe możemy przechowywać ok. 9-12 miesięcy, drobiowe 8-10, a wieprzowe 4-7 miesięcy. Zamarynowane wytrzyma już tylko 1 miesiąc. Klopsy, pulpety czy kotlety mielone zjemy nawet w 6 miesięcy po zamrożeniu, zupy i gulasze – tylko ok. 2-3 miesięcy. Ryby przechowamy w stanie zamrożonym ok. 2-4 miesiące, kiełbasy 1-3, pieczywo – 6 miesięcy, a zioła nawet do 1 roku.