Początek roku jest czasem noworocznych postanowień. Wielu z nas składa przed sobą deklaracje, których – z większym lub mniejszym skutkiem – próbuje dotrzymać. 1 stycznia zwykle jesteśmy pełni pozytywnej energii, mamy wiele planów i zamierzeń. Jesteśmy przekonani, że tym razem uda nam się osiągnąć to, o czym marzymy. Niestety, dane pokazują, że tracimy zapał przeważnie już około lutego. Pozytywne nastawienie gdzieś się ulatnia i często wpadamy w pułapkę nastawienia: „zacznę od jutra”.
Noworoczne postanowienia dla wielu z nas oznaczają zupełnie co innego. Jednymi z najczęstszych jest chęć zrzucenia wagi. Jak zabrać się do jego realizacji, aby osiągnąć sukces? Jak przygotować dietę i jakie zasady przyjąć?
Warto zacząć od przygotowania solidnego planu. Nie wystarczy deklaracja: chcę schudnąć. Przede wszystkim należy ustalić, ile kilogramów chcesz zgubić. Myśl realnie, nie narzucaj sobie zbyt rygorystycznych wymagań. Zdrowe odchudzanie pozwala zrzucić 0,5-1 kg tygodniowo. Nie zakładaj więc, że pozbędziesz się 10 kg w 2 miesiące. Zbyt restrykcyjne zasady mogą wpędzić Cię w pułapkę. Nawet jeśli uzyskasz zamierzony cel, może to odbić się na Twoim zdrowiu. Ponadto efekt może okazać się krótkotrwały. Odmawiając sobie wszystkich ulubionych pokarmów, zapewne „rzucisz się” na nie po osiągnięciu wymarzonej wagi. Czeka Cię wówczas efekt jojo.
Jak się odchudzać?
Nie zamykaj się w domu. Nie odrzucaj całkowicie ulubionych potraw. Nie traktuj założeń dietetycznych zbyt surowo. Szukaj mniej kalorycznych zamienników. Raz na jakiś czas pozwól sobie na pizzę, wybierz jednak wegetariańską, bez dodatkowego sera i sosu. Mleczną czekoladę zastąp gorzką, słodkie ciasto – marchewkowym.
Zmieniaj swoje dotychczasowe przyzwyczajenia stopniowo, małymi krokami. Stosuj dietę z głową. Unikniesz wówczas frustracji spowodowanej zupełnym odstawieniem ulubionych dań. Być może na efekty przyjdzie Ci poczekać nieco dłużej, jednak będą długotrwałe.
Nie bądźmy zbytnim optymistą. Lepiej jest przyjąć założenie, że wypracowanie wymarzonej sylwetki wymaga czasu i trudu.
Jak ułożyć idealną dietę?
W codziennym menu nie powinno zabraknąć węglowodanów złożonych, białka oraz tłuszczów. Przeanalizuj dokładnie swój tygodniowy jadłospis. Zanotuj przypadki podjadania i stopniowo zmieniaj te przyzwyczajenia. Możesz skorzystać z pomocy dietetyka. Uwzględniając Twoje cele i uwarunkowania związane z trybem życia, ułoży najodpowiedniejszą dietę, dzięki której zdrowo schudniesz.
Nie zapominaj o ruchu. Żadna dieta nie przyniesie pożądanych efektów bez włączenia w nią aktywności fizycznej. Sport przyspiesza metabolizm i spala tkankę tłuszczową. Ponadto kształtuje mięśnie oraz zapobiega tworzeniu się rozstępów i cellulitu.
Jaka forma aktywności jest najlepsza?
Taka, która sprawia Ci najwięcej przyjemności. Wpłynie to pozytywnie na Twoją psychikę, poprawi humor. Dzięki temu łatwiej podejmiesz kolejne wyzwania.
Pamiętaj jednak, aby ruszać się z głową. Organizm dorosłego człowieka potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania minimum 1200 kalorii dziennie. Uprawiając sport, upewnij się, że dostarczasz mu odpowiednią ich liczbę. Zużywanie większej liczby kalorii niż otrzymana skutkuje zmęczeniem i brakiem energii. Ponadto sprawia, że organizm zaczyna spalać własne mięśnie.
Na koniec – nagradzaj się. Pierwsze kilka zgubionych kilogramów? Kilka centymetrów mniej w talii? Przygotuj sobie ulubioną potrawę, zapominając na chwilę, że na co dzień została wyeliminowana z jadłospisu. Psychologowie potwierdzają, że sukcesy są motywacją do dalszych działań. Dodatkowa nagroda sprawi, że łatwiej Ci przyjdzie realizacja kolejnych elementów planu.