Gorczyca i jej liczne właściwości lecznicze

Gorczyca

Świadomość tego, co jemy, pozwala dbać o zdrową dietę i piękną sylwetkę. Ważną rolę w kuchni spełniają przyprawy, które zapewniają ciekawy smak, a jednocześnie wpływają na pracę poszczególnych narządów, regulując ich funkcjonowanie. Tak również się dzieje w przypadku gorczycy. Malutkie ziarenka o ostrym, gorzkim smaku to podstawowy składnik musztard, gorczyca posiada także liczne właściwości lecznicze. Przede wszystkim roślina ta pobudza procesy trawienne i wspomaga odchudzanie.

Gorczyca to roślina z rodziny kapustowatych. Wyróżnia się gorzkim smakiem i brakiem zapachu. W przemyśle spożywczym dodawana jest do różnych musztard, marynat oraz przetworów warzywnych, np. konserwowanych ogórków lub grzybów. Natomiast zmielona gorczyca to częsty składnik ziołowych masełek, sosów oraz majonezów. Można nią doprawiać z powodzeniem surówki oraz mięsa. Coraz popularniejszy staje się również miód gorczycowy o lekko gorzkawym posmaku.

Gorczyca znana była już w starożytności. Rzymianie i Grecy uważali tę przyprawę za bardzo cenny afrodyzjak. Stosowano ją także jako lek po ukąszeniach. Gorczyca dostępna jest w dwóch odmianach: biała – łagodniejsza oraz czarna – ostrzejsza. Pierwszą odmianę wykorzystuje się przede wszystkim przy kłopotach z trawieniem. Zwiera ona synalbinię, która sprawia, że żołądek wydziela więcej soków. Ponadto gorczyca biała zawiera cenne minerały: selen, mangan i witaminę B1. A ze względu na to, że pęcznieje w żołądku, wytwarzając specjalny śluz, który chroni ścianki żołądka, hamuje apetyt i pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów.

Spożywana w odpowiednich ilościach gorczyca działa bakteriobójczo, łagodzi stany zapalne oskrzeli oraz bóle reumatyczne. Można ją aplikować pod postacią maści i olejków gorczycowych. Modne są też lecznicze poduszki, wypełnione ziarnami gorczycy białej. Drugą odmianę, czyli gorczycę czarną można ze względu na jej smak spotkać w potrawach kuchni indyjskiej. Ostrzejszy smak oznacza też ostrzejsze właściwości. Czarna gorczyca silnie pobudza wydzielanie kwasów żołądkowych, dlatego należy przestrzegać dawek, by nie uszkodzić nerek.

Pikantne ziarnka sprawdzają się także w roli leczniczych okładów i płukanek, ale także z nimi nie można przesadzać. Rozgrzewający okład może skończyć się uszkodzeniem skóry i pęcherzami, jeśli kontakt z naskórkiem będzie zbyt długi. Gorczyca niewskazana jest także dla kobiet w ciąży. Roślina mocno pobudza krążenie krwi, szczególnie w rejonie macicy. Narządy płciowe są wrażliwe na wszelkie bodźce, dlatego w przypadku kobiet w ciąży, nadmierne spożywanie gorczycy, może nawet spowodować poronienie. Konieczne jest zatem przestrzeganie zasad przy stosowaniu leczniczej gorczycy, bo za dużo, w tym wypadku, oznacza bardzo niezdrowo.

1 Comment

  1. Jeżeli kraj pochodzenia czarnej gorczycy jest Ukraina ,to pewnie skażona .jaką mamy gwarancję .pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *