Przeglądając etykietki poszczególnych produktów spożywczych, można natknąć się na skrót GDA. Oznacza on wskazane dzienne spożycie (z ang. Guideline Daily Amounts), czyli stanowi warunek zachowania dobrego stanu zdrowia i zbilansowanej diety.
GDA dotyczy informacji umieszczanej na opakowaniu produktu o całkowitej energii diety, a także zawartości składników odżywczych, które powinniśmy spożywać w ciągu doby. Dzięki temu oznaczeniu dowiadujemy się z etykietki, ile procent potrzebnych dla naszego zdrowia składników spożywamy wraz z danym produktem. Jest to bardzo przydatne podczas np. układania diety cukrzykowi czy osobie z nadciśnieniem, unikającej soli.
Użyteczne informacje zawarte w GDA są dobrowolnie podawane przez przemysł spożywczy w celu lepszego zobrazowania energii i zawartości składników odżywczych, które są dostarczane w produktach spożywczych. Udostępnianie tych informacji przyczynia się do lepszego rozumienia przez konsumentów, dzięki którym produktom mogą osiągnąć cele zbilansowanego sposobu żywienia.
Koncepcja GDA najszybciej w Europie została wprowadzona w Wielkiej Brytanii (1998 r.), a obecnie stopniowo zyskuje uznanie w Europie kontynentalnej.
Informacje, zamieszczane na opakowaniach żywności dotyczą zawsze wartości referencyjnych podawanych we Wskazanym Dziennym Spożyciu, czyli GDA, odnoszących się do poszczególnych składników, zostały zaczerpnięte z międzynarodowych, a także europejskich lub krajowych norm żywienia. Wartości ze Wskazanego Dziennego Spożycia ustala się w oparciu o zalecenia żywieniowe dla odpowiedniej wartości energetycznej (kcal) oraz podstawowych składników odżywczych (cukrów, białek, węglowodanów, tłuszczów ogółem, błonnika, sodu, czyli równoważnika soli, a także nasyconych kwasów tłuszczowych), które mają istotny wpływ na zwiększone ryzyko chorób dietozależnych.
Zalecenia żywieniowe dotyczą osób dorosłych i są oparte na ocenie średniego dziennego zapotrzebowania zdrowych kobiet oraz mężczyzn w wieku powyżej 18 lat, posiadających prawidłową i niezmieniającą się wagę ciała, a także o mało aktywnym trybie życia (zapotrzebowanie energetyczne – kcal). Tego rodzaju informacje pomagają w utrzymaniu czy układaniu zbilansowanej diety, a także ustalaniu prawidłowego dziennego zapotrzebowania energetycznego oraz odżywczego. GDA to szybki i łatwy sposób na bezpośrednią kontrolę spożywanych tłuszczów, cukrów, ilości soli oraz nasyconych kwasów tłuszczowych, a także wartości energetycznej. Warto również pamiętać, że wartości GDA na opakowaniach produktów spożywczych podawane są w przeliczeniu na porcję produktu.
Konsumenci powinni traktować GDA jako punkt odniesienia dla oceny udziału poszczególnych produktów spożywczych w spełnianiu ich dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze, nie zaś jako ścisłe zalecenia żywieniowe, które tak naprawdę zależą od płci, wieku, aktywności fizycznej, masy ciała itp.