Fasola adzuki, zwana także azuki lub czerwoną soją, uprawiana jest głównie w krajach Dalekiego Wschodu (w Chinach, Japonii i Korei) oraz w Stanach Zjednoczonych. Jej czerwono-brązowe nasiona cenione są za swoje prozdrowotne i odchudzające właściwości. Ta odmiana fasoli leczy dolegliwości związane z dysfunkcją czy infekcjami pęcherza moczowego oraz chroni przed niedokrwistością. W smaku jest ona lekko słodka i posiada charakterystyczny posmak orzacha. Kuchnia azjatycka wykorzystuje ją jako środek na różne dolegliwości zdrowotne oraz jako dodatek albo bazę do przygotowywania słodkich potraw.
Zastosowanie fasoli adzuki
Roślina ta uprawiana jest dla jej jadalnych nasion oraz kiełków. Są one bogate w wapń, magnez, mangan, żelazo, potas, kobalt, witaminy z grupy B i aż w 25% składają się z białka.
W kuchni Zachodu cenione są one przede wszystkim za wysoką zawartość białka, dzięki czemu wegetarianie mogą traktować fasolę adzuki jako znakomitą alternatywę dla mięsa. Wschód natomiast dodaje tę roślinę do słodyczy jako słodką pastę lub słodki syrop do obtaczania np. drażetek.
Właściwości czerwonej soi
Fasola adzuki posiada wiele leczniczych właściwości:
- zmniejsza obrzęki,
- wzmacnia funkcje nerek oraz nadnerczy,
- odtruwa organizm,
- wspomaga odchudzanie, spalając tkankę tłuszczową,
- zapobiega anemii oraz osteoporozie,
- pomaga w utrzymaniu stałego poziomu cukru we krwi, dzięki zawartemu w niej błonnikowi,
- działa detoksykacyjnie (przede wszystkim poprzez usuwanie złego cholesterolu- LDL),
- wykorzystywana jest przy leczeniu chorób serca i nadciśnienia,
- ma działanie zapobiegające biegunkom,
- zmniejsza dolegliwości związane z żółtaczką,
- przyczynia się do zmniejszenia ciśnienia tętniczego,
- dzięki sporej zawartości fitoestrogenów zmniejsza ona ryzyko wystąpienia nowotworu okrężnicy i przeciwdziała tworzeniu się komórek rakowych w przypadku nowotworu piersi
Tę roślinę powinny włączyć do swojej diet przede wszystkim te osoby, które zmagają się z nadmiarem wody w organizmie. Pół szklanki wywaru z fasoli adzuki należy pić przed każdym posiłkiem, aby można było uzyskać jak najlepsze prozdrowotne właściwości tej rośliny.
Fasolę adzuki można stosować również zewnętrznie jako pastę, która pomaga zwalczać czyraki i łagodzić objawy świnki, a także jako oczyszczający peeling na trądzik. Od wieków jest to również składnik kosmetyczny upiększający cerę znany zarówno Japonkom, Chinkom, jak i Koreankom.
Zalecane spożycie fasoli adzuki to pół szklanki na tydzień. Chorym zaleca się jedzenie jej dwa razy w tygodniu. Przygotowując posiłek zawierający filiżankę fasolki adzuki, dostarczamy naszemu organizmowi większa dawkę żelaza niż stek i więcej kwasu foliowego niż szpinak.