Truskawka, czyli skrzyżowanie dwóch odmian poziomek: wirginijskiej oraz chilijskiej, pojawia się w naszym kraju na początku czerwca, a sezon na nią trwa aż do sierpnia. Jest ona prawdziwą bombą witaminową, kuszącą nas odurzającym, słodkim aromatem i soczystą czerwienią. Jakie konkretnie są jej właściwości prozdrowotne?
Truskawki zawierają więcej witaminy C niż owoce cytrusowe. Już stugramowa porcja truskawek zawiera 60 mg witaminy C, pokrywając tym samym dzienne zapotrzebowanie człowieka na tę witaminę. Ponadto stanowią one źródło witamin z grupy B (głównie B1 i B2), witaminy PP, E, A, wapnia, fosforu, manganu, cynku, żelaza i potasu. Są to owoce niskokaloryczne (w 100 g mają zaledwie 35 kcal), które posiadają szereg właściwości prozdrowotnych.
Spożywanie truskawek wpływa pozytywnie na:
- kondycję włosów i wygląd cery,
- wzmocnienie kości oraz zębów,
- zapobieganie anemii,
- zapobieganie nowotworom,
- przeciwdziałanie zaparciom i prawidłowe funkcjonowanie mikroflory, która zasiedla jelito grube (ze względu na dużą zawartość błonnika oraz pestki),
- łatwiejsze spalanie tłuszczów oraz węglowodanów,
- stabilizację poziomu cukru po jego spożyciu przez diabetyków (ze względu na niski poziom glikemiczny truskawki),
- oczyszczenie organizmu i usunięcie nadmiaru toksycznych płynów ustrojowych, co w rezultacie prowadzi do obniżenia wagi ciała,
- eliminację wody zawartej w tkance cellulitowej (działanie bromeliny),
- regulowanie wydzielania żółci i poprawę pracy wątroby oraz nerek,
- obniżenie poziomu cholesterolu oraz ciśnienia tętniczego,
- utrudnianie wchłaniania tłuszczów,
- zdolności oksydacyjne krwi,
- poprawę pracy mięśni,
- odkwaszenie organizmu, będące zbawienne dla reumatyków i artretyków,
- spadek masy ciała.
Prozdrowotne działanie truskawek
Truskawki, podobnie jak cebula i czosnek, posiadają w swoim składzie wyjątkowo cenne fitocydy, czyli związki o właściwościach bakteriobójczych, które są bardzo istotne np. w czasie leczenia stanów zapalnych jamy ustnej. Dzięki tym właściwościom są one także wykorzystywane do produkowania antybakteryjnych i nawilżających maseczek do cery trądzikowej. Kształtem te smaczne owoce przypominają serce, co może być nieprzypadkowe, gdyż mają na ten organ dobroczynny wpływ. Zawarte w truskawkach pektyny pobudzają pracę jelit, natomiast kwasy organiczne regulują trawienie, a także przyśpieszają przemianę materii. Niektórzy naukowcy potwierdzają silnie antywirusowe właściwości truskawek. Szczególnie pomocne są one w zwalczaniu wirusa Herpes, który powoduje półpaśca oraz opryszczkę.
Truskawki mogą być szkodliwe wyłącznie wtedy, gdy ktoś cierpi na nietolerancję pokarmów z dużą zawartością salicylanów oraz kiedy jest się uczulonym na ten owoc, co też nie jest częstą przypadłością. Wówczas dochodzi do wystąpienia bolesnych biegunek i pokrzywek.
Truskawki w medycynie
Leczenie truskawkami nie ogranicza się jedynie do ich spożywania. Medycyna korzysta również z korzystnego wpływu na zdrowie naparów z liści truskawek (przy niedokrwistości, kamicy żółciowej, szkorbucie), do przykładania ran. Zewnętrznie, rozgniecione owoce wraz z sokiem stosuje się w przypadkach egzemy, licznych piegów, plam i wągrów. Natomiast herbatkę z liści i kwiatów zaleca się pić przy przeziębieniach.
Truskawki najlepiej jest na surowo oraz bez dodatków, szczególnie cukru czy śmietany. Owoce drobnopestkowe nie znoszą moczenia i należy myć je pod bieżącą wodą, a szypułki odrywać na samym końcu. Nie lubią także długiego przechowywania, najlepiej zjeść je zatem od razu bądź przetworzyć, albowiem szybko się psują.