Dlaczego warto jeść bób?

Bób
fot. Tim Wiliams/bigstockphoto.com

Zdrowie w ziarenkach bobu. Czy to możliwe? Okazuje się, że tak. Bób to inaczej fasola fava. Jego właściwości odżywcze przewyższają wartość grochu i fasoli. Nasiona bobu są znane nie tylko w Europie, ale także w Azji i na Bliskim Wschodzie. Bób jako roślina strączkowa posiada wiele prozdrowotnych właściwości.

Okazuje się, że jedna szklanka gotowanego bobu zawiera około 187 kcal, jak również 33 gramy węglowodanów. Wielu specjalistów z zakresu żywienia rekomenduje spożywanie tej rośliny, ze względu na wysoką zawartość białka, a przy tym śladowe ilości tłuszczów (na 13 gramów białka znajdującego się w jednej szklance bobu, występuje zaledwie 1 gram tłuszczów).

Nasiona bobu są doskonałym źródłem błonnika, który zapobiega zaparciom, reguluje poziom cukru we krwi, a także obniża poziom cholesterolu, ponieważ wiąże kwasy żółciowe w jelicie grubym. Fasola fava zawiera znaczne ilości izoflavanów (tj. genisteina i daidzeina) i roślinnych steroli. Genisteina i daidzeina działają ochronnie na piersi, zabezpieczając je przed nowotworem. Bób posiada również wysokie stężenie aminokwasu (lewodopa), który pełni funkcję neuroprzekaźnika w mózgu. Podnosi także poziom testosteronu, jak również zwiększa syntezę hormonu wzrostu. Lewodopa, której bogatym źródłem jest bób, to prekursor dopaminy odpowiedzialnej za podnoszenie nastroju oraz poprawiającej uwagę.

Bób, w szczególności jedzony w łupinach, posiada właściwości oczyszczające jelita. Duża zawartość choliny w fasoli fava sprzyja poprawie pamięci, co może być pomocne dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Warto nadmienić, że bób jest rośliną o niskim indeksie glikemicznym. Oznacza to, że we krwi po jego spożyciu nie wzrasta gwałtownie poziom cukru. Co więcej, dzięki zawartości błonnika, bób znacznie obniża poziom cukru w organizmie.

Dzięki swoim właściwościom zasadowym, jest pomocny przy odkwaszaniu organizmu. Bywa wykorzystywany podczas leczenia biegunek, jak również w schorzeniach wątroby i nerek.
Roślina strączkowa, jaką jest bób, zawiera witaminy z grupy B, które wpływają korzystnie na układ nerwowy. Ponadto stanowi źródło miedzi oraz żelaza wspierających metabolizm, a także magnezu i potasu odpowiadających za kondycję układu sercowo-naczyniowego. Bób to doskonała „bomba manganowa”, która wpływa na układ nerwowy, hormonalny i odpornościowy, a także źródło fosforu niezbędnego dla zdrowia zębów i kości.

Przeprowadzone badania wskazują, że zawarta w bobie lektyna, chroniąca przed nowotworem i namnażaniem się zmutowanych komórek, może chronić przed rakiem jelita grubego.
Bób jest również zalecany kobietom w ciąży, ponieważ stanowi doskonałe źródło kwasu foliowego. Zgodnie z rekomendacjami specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia, kobieta ciężarna powinna spożywać dziennie 400 mikrogramów kwasu foliowego. Ta witamin B9 wpływa na wzrost i rozwój nowych komórek, przez co może zapobiec wadom rozwojowym u płodu. Zaledwie 100 gramów bobu, zawiera aż 423 mikrogramy tej witaminy, co stanowi 106% dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy.

Bób najczęściej można kupić w łuskanej formie, szczelnie zapakowany w torby z tworzywa sztucznego. Taka forma nie daje gwarancji świeżości, stąd najlepiej jest kupować fasolę fava w strąkach. Co ciekawe, bardzo młody bób może być spożywany na surowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *