Podstawą każdej zdrowej zbilansowanej diety jest odpowiednia ilość trzech bazowych makroskładników, tj. białek, tłuszczów oraz węglowodanów. Te makroskładniki pełnią w organizmie szereg funkcji, m.in. budulcowe, regulacyjne i energetyczne.
Czytaj dalejDiety
Dieta lekkostrawna – na czym polega?
Wbrew powszechnie panującej opinii dieta lekkostrawna ma niewiele do czynienia z odchudzaniem. Owszem jest to interwencja żywieniowa polegająca na odpowiednim, dietetycznym przygotowywaniu posiłków, jednak głównym wskazaniem do stosowania jest pomoc w przywracaniu zdrowia poprzez odciążenie układu pokarmowego. Lekarze zalecają stosowanie diety lekkostrawnej głównie w przypadku chorób, m.in. takich jak stany zapalne śluzówki żołądka i jelit lub na okres rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych. Warto zapoznać się…
Czytaj dalejSok z buraków – czy warto pić?
Burak to warzywo często goszczące w menu Polaków, którzy spożywają go na wiele sposobów m.in. w zupie, jako składnik surówek, dań mięsnych, a także w połączeniu z chrzanem w postaci ćwikły. Najczęściej jest on gotowany lub pieczony, rzadko zdarza się jeść go na surowo, z uwagi na twardość oraz ziemisty smak. Jednak to właśnie burak bez obróbki termicznej jest najzdrowszy i zawiera najwięcej witamin i…
Czytaj dalejKwas fitynowy – zdrowy czy szkodliwy?
Występuje naturalnie przede wszystkim w nasionach i ziarnach zbóż, roślinach strączkowych oraz orzechach. Roślinom, które go produkują potrzebny jest do prawidłowego wzrostu. Jednak według naukowców może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Dlaczego kwas fitynowy budzi takie kontrowersje? Czy rzeczywiście jest szkodliwy dla zdrowia i czy powinniśmy go unikać?
Czytaj dalejSuchy styczeń – czy warto spróbować?
Suchy styczeń to coraz popularniejsze ostatnio wyzwanie. Polega ono na całkowitej rezygnacji z alkoholu na okres przynajmniej jednego miesiąca. Początek roku sprzyja podejmowaniu nowych wyzwań, w tym również związanych z rezygnacją z używek. Jakie korzyści przyniesie dla organizmu udział w takim wyzwaniu? Alkohol naprawdę szkodzi zdrowiu Nie ulega wątpliwości, że alkohol ma negatywny wpływ na organizm człowieka. Nie chodzi tu jedynie o zdrowie fizyczne, lecz również o…
Czytaj dalejDieta ketogeniczna – działanie, zalety, wady
Dieta ketogeniczna to jedna z najmodniejszych ostatnio metod redukcji masy ciała. Jednak jak każda dieta odchudzająca budzi kontrowersje. Zwolennicy chwalą ją za szybkie efekty i za wspomaganie w leczeniu np. cukrzycy i insulinooporności poprzez regulowanie wydzielania insuliny oraz nadciśnienia. Przeciwnicy zwracają uwagę na skutki uboczne, które mogą prowadzić nawet do rozregulowania pracy jelit i gospodarki hormonalnej.
Czytaj dalejZespół jelita drażliwego – jaka dieta?
Dolegliwości układu trawiennego dotykają coraz więcej osób. Wpływ na to ma szybki i stresujący tryb życia. Może to prowadzić do różnych dolegliwości, m.in. do zespołu nadwrażliwego jelita, który objawia się wzdęciami, zaparciami, nadmiarem gazów, a czasem też biegunkami. Te kłopotliwe dolegliwości mogą minąć po zmianie sposobu życia. Ponadto IBS można zredukować wprowadzając odpowiednią dietę.
Czytaj dalejEfekt jojo – czym jest i jak go uniknąć?
Każda dieta obarczona jest ryzkiem niepowodzenia, zwłaszcza gdy prowadzona jest niewłaściwie. Zbyt mało zbilansowane posiłki lub głodzenie się to prosta droga do efektu jo-jo, czyli po spadku wagi ciała następuje jeszcze większego jej wzrost. Efekt jo-jo można zaobserwować nawet po dłuższym, kilkuletnim okresie od diety, gdy waga pokazuje o około 10 proc. więcej niż przed odchudzaniem. Dlatego każda osoba, która decyduje się na walkę…
Czytaj dalejJak nie przytyć podczas świąt?
Nadchodzące święta to nie tylko czas odpoczynku i spotkań z rodziną, ale również wielkiego obżarstwa. Chyba, że w tym roku znajdziemy w sobie na tyle dyscypliny, by nie mieć wyrzutów sumienia jeszcze kilka dni po. Jak, mimo wielu pokus, nie przytyć w święta?
Czytaj dalejDieta zgodna z grupą krwi nie ma podstaw naukowych
Dieta polegająca na dobieraniu produktów spożywczych do grupy krwi zdobyła sporą popularność pod koniec ubiegłego wieku. Jednak badania naukowe nie potwierdzają teorii, jakoby osoby z poszczególnymi grupami krwi wymagały odmiennych sposobów odżywiania.
Czytaj dalej