Dieta uzależniona od wieku

Extended Family Enjoying Meal In Garden

Wiek ma znaczenie, zwłaszcza w przypadku diety. Właściwie dobrane produkty żywieniowe na danym poziomie rozwoju to klucz do zgrabnej i zdrowej sylwetki. Co innego powinno się jeść w wieku dwudziestu lat, kiedy pełni jesteśmy energii, a nasz organizm ciągle się zmienia. Zupełnie inne posiłki należy przyjmować po pięćdziesiątce, gdy narażeni jesteśmy na różne choroby, a energii mamy znacznie mniej niż kilkanaście lat wcześniej.

Gdy mamy dwadzieścia lat

Okres życia bogaty w różnorodne zajęcia. Wymaga to dużej dawki energii każdego dnia. Na szczęście metabolizm działa bardzo sprawnie, dlatego w tym czasie schudnąć jest łatwiej. Wizyty w barach szybkiej obsługi i jedzenie o później porze nie mają aż tak wielkich konsekwencji, jeżeli tylko występują sporadycznie. Dieta dwudziestolatka ma bezpośredni wpływ na zdrowie czterdziestolatka. Brak aktywności fizycznej, używki i niskowartościowe posiłki oznaczają rychłą nadwagę, dolegliwości z sercem oraz kiepskie samopoczucie. W wieku dwudziestu lat należy codziennie przyjmować określoną dawkę kalorii: około 2200 – kobiety oraz 3000 w przypadku mężczyzn. Dla rozwoju mózgu i układu nerwowego konieczne są kwasy Omega-3, dlatego też ryby i owce morza powinny często występować w jadłospisie.

W ciągłym ruchu po trzydziestce

Okres szczytu zawodowego oraz dla większość osób – także rodzicielstwa. Ciężko pogodzić obie role, dlatego cała doba wypełniona jest obowiązkami. Chroniczny stres oraz jedzenie w pośpiechu w rezultacie kończą się zaburzeniami przemiany materii i gromadzeniem się zbędnych kilogramów. Ratunkiem w takiej sytuacji są ćwiczenia fizyczne, na które warto znaleźć czas. Wystarczy zaledwie trzydzieści minut dziennie. Natomiast w diecie należy ograniczyć kalorie. W przypadku kobiet 1500-1800 jest optymalne. Mężczyźni powinni przyjmować o 500-800 więcej. W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć wysokobłonnikowych produktów jak pełnoziarniste pieczywo oraz otręby. Poza tym ważne są owoce i warzywa, bogate w witaminę C – cytrusy, pomidory, kapusta, które wspomagają odporność i zapewniają młody wygląd.

Wiele obowiązków przy czterdziestce

Znaczące spowolnienie przemiany materii, skutkuje kolejnym obniżeniem kaloryczności dziennego jadłospisu. Dla kobiet będzie to 1450 kcal, dla mężczyzn o 500 więcej. W tym wieku większość kobiet zaczyna odczuwać objawy zbliżającej się menopauzy. Szalejące hormony nie ułatwiają utrzymania prawidłowej masy ciała. Ważne jest, by zamiast kompulsywnego objadania się w czasie złego samopoczucia, wybrać się na siłownię. Ruch, nawet w postaci długich spacerów, zagwarantuje sprawność fizyczną i energię, której nadal potrzeba w pracy i przy wychowywaniu dzieci. Kobiety powinny sięgać po produkty bogate w estrogen, czyli soję, fasolę oraz soczewicę. Ponadto do codziennej diety trzeba włączyć białko (np. twaróg, kefir) jako źródło cennego dla naszych kości wapnia. Zrezygnować należy z tłustego mięsa i słodyczy, które niepotrzebnie obciążają organizm.

Wolniej po pięćdziesiątce

Organizm po pięćdziesiątym roku życia wchodzi w fazę poprodukcyjną. Kobiety zmagają się z menopauzą, u obu płci pojawiają się kłopoty z wagą. Trudniej jest utrzymać prawidłową masę ciała przy niższej aktywności fizycznej. Dlatego należy postawić na lekkostrawne, niskokaloryczne posiłki, bogate w białko zwierzęce, witaminę D i błonnik, by ochronić kości przed złamaniami i na dłużej zachować elastyczność skóry. Obowiązkowe są ryby, jajka, sery i produkty pełnoziarniste. Najlepszym źródłem witamin (A, C, E) będą owoce i warzywa, m.in. pomarańcze, morele, brzoskwinie, marchew, sałata, zielona pietruszka, porzeczki oraz ziemniaki. Między posiłkami warto sięgnąć po energetyczne orzechy i prozdrowotne herbatki ziołowe, dzięki którym nabierzemy energii, poprawimy sobie samopoczucie oraz zachowamy młody wgląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *