Jedną z najpopularniejszych diet odchudzających jest dieta kapuściana (znana również jako dieta kalifornijska, szwedzka, kanadyjska lub dieta Kwaśniewskiego). Jej fenomen polega na prostocie, dużej skuteczności oraz relatywnie niewielkich kosztach. Stanowi ona doskonałą propozycję dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy w stosunkowo krótkim czasie, bez konieczności przygotowywania skomplikowanych posiłków. Jej stosowanie pozwala na około cztery razy szybsze, w stosunku do diety stosowanej na co dzień, osiągnięcie pożądanej wagi, tj. utratę od 3 do 8 kilogramów w ciągu tygodnia, w zależności od wyjściowej masy ciała.
Jaki jest jej sekret? Jest to dieta niskokaloryczna, ograniczająca spożywanie złożonych węglowodanów, tłuszczów i dużej ilości białka, powodująca pozbycie się nadmiaru wody z organizmu. Błonnik zawarty w kapuście usprawnia działanie układu trawiennego oraz pobudza metabolizm, a witaminy A, E i C wspomagają działanie organizmu. Kapusta jest również bogatym źródłem fosforu, potasu, manganu, wapnia i sodu.
Jadłospis diety kapuścianej oparty jest na specjalnie przygotowanej zupie, składającej się z następujących składników: kapusta biała lub włoska, cebula, (najlepiej) zielona papryka, seler naciowy i przyprawy. Dodatkowo, przewiduje on spożywanie surowych lub gotowanych na parze warzyw, świeżych, nieprzetworzonych, owoców, chudego mięsa (w tym ryb), chudego mleka i brązowego ryżu. Wyklucza natomiast stosowanie soli i cukru, spożywanie alkoholu, napojów gazowanych, a także pieczywa.
Z uwagi na monotonny dobór składników, dietę kapuścianą można stosować tylko przez siedem dni. Jej program przewiduje jadłospis na każdy dzień (zupa + poszczególne składniki dodatkowe), którego należy bezwzględnie przestrzegać. Zgodnie z pozostałymi zasadami, spożywanie kolejnych posiłków jest uzależnione od indywidualnych potrzeb (nie jest określone w czasie), należy pić co najmniej dwa litry wody niegazowanej dziennie, można pić kawę (bez cukru), zieloną herbatę oraz niskosłodzone soki owocowe. W celu uzupełnienia niedoboru witamin, należy przyjmować odpowiednie suplementy.
Zaletami diety kapuścianej są niewątpliwie łatwość jej stosowania (nieskomplikowane sporządzanie posiłków, brak konieczności przestrzegania czasu ich spożywania), efektywność (zauważalny spadek masy ciała), dostarczanie organizmowi dużej ilości witaminy C oraz błonnika. Po zakończeniu diety, w celu utrzymania osiągniętych rezultatów, należy stopniowo powracać do uprzednio stosowanych nawyków żywieniowych i zadbać o aktywność fizyczną. W przeciwnym razie grozi nam efekt jo-jo.
Przeciwnicy diety kapuścianej, oprócz możliwości szybkiego powrotu do wagi wyjściowej, ze względu na ograniczenie składników odżywczych, wskazują na duże prawdopodobieństwo wystąpienia niedoborów witamin i minerałów oraz pogorszenie kondycji organizmu. Dłuższe stosowanie diety kapuścianej może powodować anemię, ogólne osłabienie, zaburzenia pracy serca, złe samopoczucie, senność, zawroty głowy i nudności. Z powodu dostarczania organizmowi ograniczonej porcji energii, w czasie stosowania diety należy ograniczyć wysiłek fizyczny – unikać forsujących ćwiczeń i zrezygnować z treningów.
Dieta kapuściana z powodów swoich właściwości oczyszczających, może stanowić krok wyjściowy do właściwego programu żywieniowego, ustalonego przez dietetyka. Decydując się na jej zastosowanie, należy pamiętać o bezwyjątkowym przestrzeganiu ustalonych zaleceń i ograniczonym czasie jej stosowania (siedem dni).