Czystek – właściwości

czarny_bez/bigstockphoto.com
czarny_bez/bigstockphoto.com

Od co najmniej kilkunastu lat jesteśmy nieustannie zalewani falą wszelkiego rodzaju lekarstw, suplementów, witamin itp., które mają zapewnić nam zdrowie i siłę na długie lata. W aptekach można dostać lekarstwa na niemal wszystkie przypadłości. Jednak ich skuteczność często jest niższa od oczekiwanej, dlatego coraz więcej osób powraca do naturalnych sposobów leczenia, które są niedrogie, a przy tym przynoszą prawdziwą poprawę zdrowia i samopoczucia. Ziołolecznictwo staje się coraz bardziej popularne w światowych społeczeństwach. Na terenie naszego kraju rośnie wiele rodzajów ziół, dzięki czemu znawcy i amatorzy tematu mają dostęp do najstarszych i najskuteczniejszych form leczenia organizmu.

Czystek, choć nie występuje naturalnie w naszym kraju, może być uprawiany w ogródkach. Roślina ta porasta tereny położone w basenie Morza Śródziemnego oraz Wysp Kanaryjskich. O jej leczniczych właściwościach wiedzieli nasi najstarsi przodkowie. Literatura zielarska przypisuje czystkowi niezwykłe właściwości lecznicze ze względu na największą zawartość polifenoli spośród wszystkich roślin porastających tereny Europy. Polifenole to tysiące substancji biologicznych działających zbawiennie na nasz organizm poprzez neutralizację wolnych rodników. Dzięki temu wzmacnia się układ odpornościowy człowieka, a zdrowy organizm to przede wszystkim odporny organizm.

Właściwości lecznicze czystka są rozległe. Roślina ta doskonale radzi sobie zarówno z lekkimi schorzeniami, jak i poważnymi, których medyczne leczenie jest długotrwałe i trudne. Zawarte w czystku polifenole tworzą barierę ochroną dla naszego DNA, broniąc go przed mutacjami i rozpadem. Czystek wspomaga leczenie nowotworów, najgorszej epidemii obecnych czasów. Wspiera także leczenie chorób serca – rozpuszcza skrzepy krwi, co zapobiega zawałowi serca.

Ta niewielka roślina wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybiczne, dlatego doskonale sprawdzi się w sezonie jesienno-zimowym, gdy wzrasta podatność na przeziębienia i grypy. Czystek wspomaga leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, zwłaszcza kataru i zatok.  To idealne rozwiązanie dla alergików, uczulonych na pyłki i kurz. Zioło z południa Europy pomaga leczyć choroby skórne, m.in. trądzik, łupież,  egzemę, łuszczycę, przerost drożdżaków  z rodziny candida albicans, nadmierne przetłuszczanie się włosów itp. Czystek wspomaga leczenie grzybicy skóry i paznokci, nadal wstydliwej i niestety powszechnej choroby. Czystek można stosować w trakcie pojawienia się wykwitów opryszczki. Po czystek powinni sięgać nałogowi palacze tytoniu, gdyż usuwa on toksyczne metale ciężkie z organizmu. Czystek polecany jest mężczyznom cierpiącym na przerost prostaty. Ta niewielkich rozmiarów roślina pomaga w walce z krętkiem boreliozy, zarówno przed zakażeniem organizmu, jak i po nim. Czystek wspomaga leczenie wstydliwych dolegliwości, np. nieświeżego oddechu  czy nadmiernej potliwości, neutralizując nieprzyjemnie zapachy.

W Polsce czystek spożywany jest w postaci herbatki. Warto pamiętać, że w przypadku każdej ziołowej kuracji prawdziwe efekty przynosi regularne stosowanie wybranego zioła.  Czystek trzeba pić codziennie, by odczuć jego działanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *