Pandemia COVID-19 jest z nami już bardzo długo, a przez to wiele osób z utęsknieniem wspomina dawne czasy. Z nadzieją na skuteczne oddalenie pandemii na opracowanie szczepionki czekał cały świat. Wypracowanie takiego preparatu było bardzo trudnym zadaniem, jednak do walki stanęło wiele koncernów farmaceutycznych. Obecnie w Polsce mamy kilka szczepionek przeciwko COVID-19. Wszystkie podawane są domięśniowo. Czym się charakteryzują?
Szczepionki mRNA
Badania dotyczące szczepionek typu mRNA trwają już ponad 30 lat. Możliwość ich powszechnego zastosowania pojawiła się w 2020 roku w czasie wybuchu pandemii COVID-19. Obecnie mamy w Polsce dwie szczepionki mRNA:
• Moderna COVID-19 Vaccine
• Pfizer-BionTech Comirnaty
Zastosowany w nich mRNA jest kwasem rybonukleinowym. Ma on za zadanie tworzyć materiał genetyczny organizmów żywych oraz wszelkich wirusów. Kwas wykorzystuje się do produkcji białek wirusowych, które produkują przeciwciała w układzie immunologicznym. Dla organizmu człowieka szczepionka typu mRNA jest w pełni bezpieczna i nieszkodliwa. Dzięki temu, że nie dostaje się do jądra komórkowego, nie ma możliwości, by wpłynęła na zmianę genetyczną w organizmie.
Moderna jest dwudawkową szczepionką mRNA dla osób od 18 roku życia. Pobudza organizm do wytworzenia przeciwciał, które ochronią przed potencjalnym zakażeniem COVID-19. Drugą dawkę należy przyjmować po upłynięciu 28 dni od podania dawki pierwszej. Szacuje się, że ta szczepionka jest skuteczna w około 91 proc.
Pfizer również jest szczepionką dwudawkową. Pomiędzy dawkami zaleca się odstęp 21 dni. Na chwilę obecną jest jedyną, którą mogą przyjmować osoby od 16 roku życia. Dzięki szczepionce organizm wytwarza przeciwciała, które neutralizują wirusa i chronią przed zachorowaniem na COVID-19. Jej skuteczność przed zakażeniem wynosi około 94 proc.
Szczepionki wektorowe
Szczepionki wektorowe są uznawane za tradycyjną metodę. Ich podstawą są fragmenty unieszkodliwionych wirusów. Docierają one do komórek człowieka i wywołują odpowiedź immunologiczną organizmu. Ich produkcja jest mniej kosztowna niż wytworzenie szczepionki mRNA.
W Polsce dostępne są dwie szczepionki chroniące przed COVID-19:
• AstraZeneca-University of Oxford: Vaxzevria
• Johnson & Johnson COVID-19 Vaccine
Szczepionka AstraZeneca to preparat podawany w dwóch dawkach w odstępie 4-12 tygodni. Skuteczność ochrony po podaniu pierwszej dawki i wytworzeniu odpowiedzi immunologicznej wynosi 76 proc. Po pełnym zaszczepieniu zabezpieczenie zwiększa się do 82 proc.
Z kolei Johnson & Johnson jest jedyną z dostępnych w Polsce szczepionką jednodawkową. Po 28 dniach od szczepienia w 85 proc. chroni przed ciężkim przebiegiem choroby.
Jak zapisać się na szczepienie?
Jednym ze sposobów zapisania się na szczepienie jest infolinia Narodowego Programu Szczepień, dostępna pod numerem 989. Pracownik infolinii pomoże znaleźć wolne miejsce na szczepienie najbliższe miejsca zamieszkania. Można również skontaktować się bezpośrednio z wybranym punktem szczepień. Ich wykaz jest dostępny na portalu gov.pl.
Zarejestrować się na szczepienie można również wysyłając SMS o treści: SzczepimySie, na numer: 664 908 556. Ponadto, na stronie pacjent.gov.pl dostępna jest e-rejestracja. Mając założony Profil Zaufany, można swobodnie zarządzać swoim terminem szczepienia.