Medycyna niekonwencjonalna stanowi aktualnie dużą gałąź leczenia. Korzysta z niej spory odsetek populacji, szukając innych rozwiązań niż naukowe. Jedną z nowszych terapii alternatywnych jest chromoterapia, w przypadku której wpływ na stan zdrowia mają kolory.
Leczenie w oparciu o chromoterapię polega m.in. na naświetlaniu w określonym kolorze, dotkniętych chorobą miejsc, otaczaniu się danymi barwami, zażywaniu kąpieli w kolorowej wodzie oraz czerpania energii słonecznej przez tkaninę w leczniczym kolorze. Ponadto koloroterapia dotyczyć może też diety i wymaga spożywania specjalnych produktów oraz picia nasłonecznionej wody lub napojów w określonym kolorze. Można to osiągnąć silnie koncentrując się nad szklanką zimnej wody, trzymanej w lewej dłoni.
Chromoterapia znana jest od tysiącleci. Już w starożytności wiedziano, że kolory istotnie wpływają na ludzki organizm. Leczenie poprzez barwy praktykowano m.in. w Chinach, Indiach oraz Egipcie. Dzięki tej terapii można było odzyskać spokój ducha oraz energię. Każdy kolor działa bowiem inaczej, jeden może pobudzić, a inny uspokoić. Niezbędna była zatem szeroka wiedza na temat chromoterapii, by zastosować właściwe leczenie.
Skuteczność tej metody niekonwencjonalnej nigdy nie została potwierdzona. Energia kolorów odczytywana jest za pośrednictwem wrażliwych na światło komórek siatkówki oka. Rozszczepione światło białe daje inną barwę w zależności długości fali świetlnej. Kolory ostrzejsze, jak czerwony potrzebują większej liczby komórek światłoczułych.
Oko człowieka rozróżnia 256 barw, choć na świecie jest ich aż 16 milionów. Wszystkie barwy rejestrowane są przez ludzki mózg, który następnie wysyła określony bodziec do innych narządów jak tarczyca, jądra, jajniki czy trzustka. Gruczoły wytwarzają wówczas hormony, wpływając bezpośrednio na zachowanie ciała człowieka. Wszystkie ciepłe barwy służą pobudzeniu aktywności, zimne kolory – uspokojeniu.
Koloroterapia wykorzystywana jest coraz częściej także w leczeniu zaburzeń psychicznych. Sale szpitalne przygotowywane są w oparciu o stan emocjonalny pacjenta, dlatego kolor ścian ściśle związany jest z jego dolegliwościami. Pomarańczowy pokój ma poprawić nastrój, zielony wspomóc odzyskanie harmonii, a turkusowy podnieść poziom odporności. Nieodpowiednio prowadzona kuracja wywołać może wiele skutków niepożądanych, dlatego konieczna jest kontrola specjalisty.
Kolory zdaniem jednych leczą, zdaniem innych są tylko kwestią upodobania. Jednak nie od dziś mówi się, że barwy odzwierciedlają stan naszej duszy. A odcienie ubrań noszonych na co dzień sugerują aktualny nastrój. Barwy wpływają na nasze zachowanie, choć metodą leczniczą chromoterapia nigdy nie została nazwana. Niemniej wpływ kolorów na ludzkie samopoczucie jest oczywisty, stąd część teorii o ich leczniczym wpływie. Barwy z pewnością mówią o człowieku i jego osobowości, dlatego warto jest otaczać się poszczególnymi odcieniami tęczy, by organizm był pełen sił.