Jeszcze niedawno chleb był podstawą naszej diety. Niestety dziś coraz częściej rezygnujemy z niego z powodu wykrycia nietolerancji glutenu czy wykluczenia z diety węglowodanów. Można jednak jeść chleb i być zdrowym. Idealnym rozwiązaniem jest spożywanie pieczywa bezglutenowego, które może stanowić główny składnik diety dla osób stosujących dietę bezglutenową i dla alergików.
Jeśli stwierdzono alergię na gluten, należy zrezygnować ze zbóż go zawierających, tj. jęczmienia, żyta, pszenicy, owsa zwyczajnego, pszenicy orkiszowej. Podstawą w walce z tego rodzaju nietolerancją pokarmową jest żywność bezglutenowa oraz wykluczenie z diety produktów zawierających gluten, czyli głównie pieczywa. Można samemu wypiekać sobie pieczywo bezglutenowe, które będzie smaczniejsze niż to kupne i zrobione z takich składników, na jakie chcemy oraz możemy sobie pozwolić.
Tego rodzaju pieczywo wypieka się z takich składników jak drożdże, mąka bezglutenowa (kukurydziana, gryczana, ryżowa, ziemniaczana, sojowa, tapioka) czy ziarna (pestki dyni lub słonecznika, siemię lniane). Chleb bezglutenowy nie wymaga takich dodatków jak mleko czy jajka, nie trzeba go ugniatać (gluten zaczyna „pracować” dopiero po mocnym wyrobieniu ciasta), składniki wystarczy wymieszać łyżką, a potem już tylko zajadać się lepkim w środku, smacznym i z chrupiącą skórką bochenkiem nietradycyjnego chleba.
W jaki sposób zrobić samemu pieczywo bezglutenowe?
Wystarczy wszystkie składniki umieścić w dużym naczyniu, dokładnie wymieszać, zrobić zaczyn (jeśli używa się zwykłych, świeżych drożdży; w przypadku suchych jest on niepotrzebny), a następnie przykryć kuchennym ręcznikiem, pozostawić na 20 minut w ciepłym miejscu, aż do powiększenia się ciasta. Potem już tylko wylewamy ciasto na wysmarowaną tłuszczem i oprószoną mąką bezglutenową keksówkę, znów pozostawiamy na 20-30 minut w cieple do powiększenia objętości. Należy uważać żeby ciasto na chleb nie podwoiło swojej objętości, ponieważ zbyt długie rośnięcie mu nie sprzyja. Taki chleb piecze się zazwyczaj niecałą godzinę. Zamiast drożdży można użyć zakwasu kukurydzianego, ryżowego lub gryczanego, wspomaganego wodą gazowaną.
Wskazówki przydatne przy pieczeniu bezglutenowego chleba:
- ciasto zawsze trzeba wkładać do foremki, gdyż jest ono bardzo lepkie i nie utrzymuje nadanego mu kształtu,
- mąka bezglutenowa wymaga dodania większej ilości płynu niż ta z glutenem,
- pieczywo bezglutenowe szybko wysycha, dlatego warto je pokroić na kromki, zamrozić, a następnie rozmrażać w miarę potrzeb,
- wszystkie składniki na chleb powinny mieć temperaturę pokojową,
- najlepiej jest go piec na grzałce góra-dół, gdyż termoobieg zanadto wysuszy nam ciasto,
- keksówkę zawsze należy wyłożyć papierem bądź nasmarować tłuszczem, w przeciwnym razie chleb przywrze nam do blaszki,
- chleb bezglutenowy (tak samo jak ten tradycyjny) jest upieczony wtedy, gdy pukając w niego od spodu słyszy się głuchy odgłos,
- jeśli wypiekany chleb za szybko się nam zrumieni, to połóżmy na wierzch folię aluminiową
Chleby bezglutenowe różnią się od tych wypiekanych z normalnej mąki zapachem, smakiem i strukturą. W tradycyjnym pieczywie gluten zapewnia mu odpowiednią pulchność, wilgotność, elastyczność i kształt. Nie oznacza to jednak, że chleb bezglutenowy jest gorszy. Jego wartość na pewno podnoszą dodatki, które sami według własnych preferencji powinniśmy dobierać. Najlepiej jest też przetestować różne przepisy na bezglutenowe pieczywo, z różnymi rodzajami mąki, a następnie wybrać te, które są dla nas łatwe do przygotowania i najlepiej nam smakują.