Niemal każda kobieta ma za sobą przynajmniej jedną próbę odchudzania. Ale jak to bywa z dietami – nie przynoszą one skutku, powodując efekt jo jo i szybko z nich rezygnujemy. Indywidualny plan żywienia jest skuteczną metodą na odchudzanie oraz na powrót do zdrowia. Co bierze się pod uwagę układając taki plan?
Indywidualny plan żywieniowy to dostosowany do potrzeb zdrowotnych oraz sylwetkowych skomponowany zestaw posiłków, rozpisany na 7-14 dni. Jest on dobierany do preferencji smakowych, stylu oraz tempa życia, stanu zdrowia i aktywności fizycznej wybranej osoby.
Skomponowanie własnego planu żywieniowego należy rozpocząć od wizyty u dietetyka. Na pierwszej wizycie przeprowadzi on kompleksową analizę składu naszego ciała, dokona pomiarów antropometrycznych, określi wiek metaboliczny komórek, przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad żywieniowy i zdrowotny, przeanalizuje dotychczasowe nawyki żywieniowe i wskaże popełniane przez nas błędy żywieniowe, a na końcu – przekaże nam indywidualne zalecenia dietetyczne wraz z indywidualnym 7-dniowym lub 14-dniowym jadłospisem wraz z łatwymi przepisami.
Co bierze się pod uwagę, układając indywidualny plan żywieniowy?
- preferencje żywieniowe,
- parametry ciała (wzrost, waga, wiek, wymiary),
- wywiad z pacjentem dotyczący dotychczasowych nawyków żywieniowych, podejmowanych próbach dietetycznych, tendencji do tycia oraz nietolerancji żywieniowej w rodzinie,
- grupa krwi,
- problemy zdrowotne,
- aktywność fizyczna,
- budowa ciała (somatotyp),
- ewentualne wyniki badań (morfologia, profil lipidowy, glukoza, badania hormonalne),
- rodzaj pracy,
- ilość snu.
Po 14 dniach należy udać się ponownie do dietetyka na wizytę kontrolną, podczas której przeanalizuje on skład naszego ciała, omówi wyniki, przekaże nam wiedzę na temat prawidłowego odżywiania oraz sprawdzi postępy naszej dietoterapii. Takie kontrole trzeba ustalać mniej więcej co 2-3 tygodnie aż do momentu osiągnięcia pełnej modyfikacji nawyków żywieniowych.
Co zawiera standardowy plan żywienia układany indywidualnie na potrzeby danej osoby?
Taki plan zawiera szczegółowe zestawy posiłków uwzględniające odpowiednie zapotrzebowanie na witaminy oraz minerały wybranej osoby. Każdy posiłek lub produkt posiada listę zamienników, które ułatwiają podtrzymywanie tej diety. Indywidualny plan żywieniowy to najczęściej ok. 5-7 stron A4 skompilowanej wiedzy dotyczącej prawidłowego odżywiania. Dzięki niemu nasza dieta będzie zbilansowana zarówno pod względem ilości składników odżywczych, jak i zapotrzebowania energetycznego.
Zalety dietoterapii:
- konkretne i pewne efekty,
- możliwość stosowania zamienników wybranych produktów,
- eliminacja błędów żywieniowych i nauka zasad prawidłowego odżywiania się,
- 100-procentowe zaspokojenie potrzeb organizmu dzięki ułożonemu indywidualnie jadłospisowi,
- zrównoważony spadek wagi bez efektu jojo,
- brak suplementacji diety,
- brak skutków ubocznych,
- brak monotonnej i nudnej diety,
- wzrost energii do działania,
- dieta oparta wyłącznie na ulubionych produktach oraz potrawach,
- zdrowy jadłospis bez głodowania
Wady indywidualnego planu żywieniowego:
- ścisłe przestrzeganie diety i szczegółowych zaleceń dietetyka,
- wydatki związane z wizytami u dietetyka.
Przykładami indywidualnych planów żywieniowych są m.in. plan na utrzymanie prawidłowej masy ciała, plan na redukcję tkanki tłuszczowej (rzeźbę ciała), plan na wzrost ogólnej wagi ciała przy niedowadze, plan skierowany na poprawę wytrzymałości czy plan na poprawę nawyków żywieniowych, poprawiający samopoczucie i prawidłowy rozwój.