„Granae”, to pochodzące z łaciny słowo oznaczające „pestki”, co oddaje cechę charakterystyczną granatu, którego pestki są wyjątkowo soczyste i jadalne. Granat jest jednym z najstarszych owoców uprawianych przez człowieka, znany był już 5 tysięcy lat p.n.e. Wtedy też znane były jego właściwości prozdrowotne i nie bez powodu nazywany był „owocem życia”.
W starożytnej Grecji granat był owocem czczonym jako symbol młodości i płodności, a w Chinach uważany był za źródło długowieczności. W czasach starożytnych stosowano go głównie do leczenia infekcji, ran i zapaleń oraz jako środek przeciwkrwotoczny.
Właściwości granatów
Granat jest bogatym źródłem witamin A, C, E, B1, B3, B6 oraz wapnia, potasu, żelaza i cynku. Ponadto zawiera błonnik, białko i kwasy organiczne. W owocach granatu zawarte są także antyoksydanty i przeciwutleniacze, które pomagają neutralizować wolne rodniki, co pozytywnie wpływa na wzrost odporności organizmu i redukcję stresu.
Granat ma także niekwestionowany wpływ na poprawę funkcjonowania układu krwionośnego, poprzez obniżanie ciśnienia krwi i poprawę kondycji serca oraz regulację poziomu cukru we krwi. Z tego powodu spożywanie owoców granatu, granatowych soków i koncentratów jest szczególnie polecane dla osób dotkniętych chorobą miażdżycową. Udowodniono także jego wpływ na zmniejszenie ilość złogów występujących w tętnicach osób z problemami naczyniowymi, a także na uszczelnienie naczyń krwionośnych.
Ta właściwość ma znaczenie także dla diabetyków, u których owoc ten powinien obowiązkowo znaleźć się w diecie. Nie podwyższa on bowiem poziomu stężenia glukozy, tłuszczów, kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Zauważono wręcz zmniejszenie ich poziomu we krwi u osób, które spożywają go regularnie. Kilkumiesięczne picie soków i spożywanie granatów w postaci surowej u cukrzyków spowodowało obniżenie poziomu insuliny we krwi.
W tym wyjątkowym owocu znajdują się także substancje, które spowalniają proces starzenia, a to dzięki obecności flawonoidów oraz witamin posiadających działanie antyutleniające. Pozytywny wpływ tych substancji widoczny jest gołym okiem w poprawie kondycji i wyglądu skóry, która staje się bardziej nawilżona i elastyczna, polepsza się jej ukrwienie przez co poprawia się jej koloryt. Ilość antyutleniaczy w granacie trzykrotnie przekracza tą znajdującą się w białej herbacie i czerwonym wini, które posiadają opinie silnych antyoksydantów.
Wspomniane już właściwości przeciwzapalne powodują łagodzenie stanów zapalnych, w tym tych powstałych na skutek artretyzmu. Ponadto zawarte w nim polifenole redukują wzrost komórek nowotworowych, a także zapobiegają powstawaniu nowych. Granat polecany jest więc jako suplement diety podczas trwania leczenia nowotworów płuc, prostaty, skóry, jelit i piersi, a także w profilaktyce walki z rakiem dla osób, u których prawdopodobieństwa wystąpienia choroby jest większe.
Granat działa korzystanie także na układ immunologiczny, ponieważ mobilizuje organizm do walki z wolnymi rodnikami. Dzięki silnemu działaniu antybakteryjnemu pomaga zapobiegać infekcjom i przeziębieniom, z tego powodu zaleca się jego spożywanie w trakcie leczenia anginy, grypy i innych chorób wywołanych przez bakterie.
Granat w swojej bogatej ilości substancji prozdrowotnych, zawiera także wiele roślinnych estrogenów, a wśród nich między innymi estron. Ta substancja wspomaga leczenie dolegliwości występujących u kobiet podczas menopauzy i w trakcie występowania zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Dodatkowo granat wpływa pozytywnie na proces trawienia, więc poleca się go osobom, które miewają problemy żołądkowe, a także walczącym z otyłością. Substancje zawarte w granacie nie pozostają bez wpływu na układ nerwowy i mózg. Zapobiegają one zmianom chorobowym wynikającym z uszkodzeń oksydacyjnych, a także spowalniają postęp demencji wywołany chorobą Alzheimera.
Spożywając ten owoc, należy pamiętać o zachowaniu umiaru i nieprzekraczaniu zalecanej dziennej dawki, ze względu na obecność w nim cukrów. Ponadto w przypadku stosowania niektórych leków zaleca się konsultację z lekarzem jeśli zamierzamy spożywać granat w większej ilości, ponieważ może on wchodzić w reakcję z wybranymi substancjami.