Karob jest jednym z najzdrowszych produktów żywieniowych oraz doskonałym źródłem niezbędnych witamin i minerałów. Ziarna karobu sprowadzane są z krajów o ciepłym klimacie, gdyż tylko tam rosną drzewa karobu, zwane także „Chlebem św. Jana”. Schowane są one w długich strączkach i swoimi wartościami odżywczymi porównywalne są do kakao, a nawet cenione wyżej od niego.
Karob, czyli znany nam z legend chlebek świętojański należy bardzo długo żuć, aby poczuć jego słodki smak. Drzewo karobowe pochodzi najprawdopodobniej z Azji Mniejszej (Syria, Arabia, Palestyna), gdzie uprawiane jest już od 3000 lat. W Europie pola karobu można znaleźć głównie w Grecji, na Sycylii i na Cyprze.
Innymi nazwami stosowanymi dla tej rośliny są: drzewo karobowe, chlebek świętojański, szarańczyn strąkowy, carob i ceratonia.
Karob w przemyśle spożywczym występuje głównie w postaci proszku i wykorzystywany jest jako substytut czekolady, gdyż wygląda oraz smakuje tak jak ona. Nie zawiera on jednak kofeiny oraz teobrominy i kwasu szczawiowego, który uniemożliwia wchłanianie się wapnia do organizmu.
Karob to nieocenione źródło białka, żelaza, magnezu, fosforu, wapna i węglowodanów. Te wszystkie składniki odżywcze potrzebne są o prawidłowego funkcjonowania organizm ludzkiego, zwłaszcza u kobiet w ciąży, matek karmiących, dzieci, ludzi w podeszłym wieku czy rekonwalescentów.
Jakie właściwości ma karob?
- ma działanie antystarzeniowe, działające jak antyutleniacz,
- poprawia trawienie,
- posiada właściwości wykrztuśne, co może mieć szczególne znaczenie dla długoletnich palaczy, pozwalając wykrztuszać im wydzielinę z płuc,
- jeśli spożywa się ją regularnie, to może ona zapobiegać rakowi płuc,
- obniża poziom cholesterolu we krwi i co ważne – nie zawiera tzw. złego cholesterolu (LDL),
- leczy biegunkę, zmniejszając jej dolegliwości,
- może być stosowany jako lek na zaburzenia żołądkowo-jelitowe, w tym przede wszystkim refluks żołądkowo-przełykowy,
- zawiera substancję czynną, przeciwdziałającą astmie i niwelującą objawy alergii,
- kryje w sobie witaminę E, stosowaną w leczeniu grypy, kaszlu, a także niedokrwistości,
- dzięki zawartemu w nim kwasowi galusowemu chlebek świętojański stosowany jest jako lek na polio,
- karob polecany jest również osobom z wysokim ciśnieniem, gdyż nie zawiera kofeiny,
- działa przeciwbólowo, antyalergicznie, antyseptycznie, antybakteryjnie, antywirusowo, gdyż ma w sobie kwas galusowy i garbniki,
- jest on bogaty w fosfor i wapń, co też pozwala na wykorzystywanie go w walce z osteoporozą
Z karobu wytwarzane są takie produkty spożywcze jak: sok, zwany kaftanem, syrop (także i przeciwkaszlowy), naturalny krem karobowy, cukierki, czekoladki, wina, lecznicze likiery oraz karob w proszku (tzw. mączka chleba świętojańskiego), dodawany do ciast czy napojów. Stosowany jest przez wegan jako zamiennik kakao, kawy oraz czekolady. Strąki i ziarna karobu stanowią również podstawę diety zwierząt przebywających w ZOO.
super wiesci o karobie. Piję od tygodnia 🙂
Kiedy bylam mala,moja mam kupowala mi chlebek swietojanski,tak do przegryzania.teraz znalazlam go w karmie dla krolikow i przypomnialam sobie smak dziecinstwa.Nie wiedzialam,ze ma dobroczynny wplyw na zdrowie.Dziekuje za obszerna wiedze.
Dziekuje za informacje o chlebku swietojanskim.Wlasnie bylam na wycieczce w Chorwacji i kupilam od starszej kobiety ktora bardzo wychwalala te rosline.
Widze, ze mozna rowniez uzyc te pestki, chyba trzeba je zmielic…pozdrawiam
Totalne nieporozumienie na temat „złego” cholesterolu LDL. LDL to lipidy o niskiej gęstości, które transportują cholesterol z wątroby w takim samym celu, w jakim straż pożarna spieszy do gaszenia pożaru, a także do syntezy enzymów i hormonów, do przyswajania witaminy D, itp. Brak lub bardzo niski poziom cholesterolu to agonia i śmierć. Rzekomo dobry cholesterol HDL to lipidy transportujące niewykorzystany cholesterol z powrotem do wątroby. I tyle podstawowej, rzetelnej wiedzy na ten temat.