Wyborny aromat i smak brązowych ziarenek budzi każdego ranka miliony ludzi na całym świecie. Historia kawy sięga początków naszej ery i rozpoczęła się w Etiopii. Do Europy zawędrowała w wieku XVII, a w Polsce cieszy się popularnością od XVIII wieku.
Ten najpopularniejszy napój zainspirował naukowców do zbadania składu ziarna kawy oraz jego wpływu na zdrowie i życie człowieka. Okazało się, że w każdym ziarnku kawy znajdują się substancje bioaktywne oddziałujące wielokierunkowo na nasz organizm. Może to mieć skutek zarówno pozytywny jak i negatywny. Zawartość składników różni się między kawą zieloną, a kawą paloną.
Działanie kofeiny
W kawie zielonej jest znacznie więcej lotnych substancji aromatycznych, tłuszczów i białek. Najważniejszym składnikiem kawy oprócz 900 innych substancji jest kofeina. Kofeina aktywuje receptory dopaminy. Dzięki czemu mamy lepszy nastrój, zwiększa się sprawność myślenia, zmniejsza zmęczenie fizyczne i psychiczne. Ponadto podnosi możliwości skupienia uwagi i wydłuża czas koncentracji. Kofeina w mózgu blokuje receptory przekazujące informacje o potrzebie snu – znika zmęczenie. Kawa poprawia krążenie mózgowe. Przyspiesza czynność serca, lekko podnosi ciśnienie tętnicze. Kofeina dzięki właściwościom moczopędnym przyspiesza przepływ krwi przez nerki. Ma również wpływ na procesy metaboliczne w organizmie. Stymuluje rozkład tłuszczów. Kawa ma znaczenie w łagodzeniu migrenowego bólu głowy. Rozkurczowe działanie kofeiny, a ponadto fakt, że rozszerza drogi oddechowe, ma też spore znaczenie dla astmatyków. Kawa ma działanie przeciwalergiczne, zmniejsza wydzielanie histaminy przez organizm. Kofeina zawarta w kawie zapobiega oraz zmniejsza skutki ataków alergii.
Korzystne polifenole
Drugą ważną grupą związków, obecnych w kawie są polifenole odpowiedzialne za jej smak i aromat. Związki polifenolowe obecne w naparze kawowym hamują powstawanie blaszki miażdżycowej, wykazują także działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe (nowotwór sutka, jelita grubego, wątroby). Według naukowców kawa jest jednym z najbogatszych źródeł antyoksydantów w diecie przeciętnego człowieka, jest źródłem witaminy PP (niacyna, kwas nikotynowy) niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania mózgu i obwodowego układu nerwowego. Ponadto niacyna, potas i magnez zawarte w kawie mają pozytywny wpływ na metabolizm glukozy.
Zaskakującym odkryciem jest korzystny wpływ kawy na zahamowanie rozwoju cukrzycy typu 2, choroby Parkinsona, czy choroby Alzheimera.
Ryzyko dla zdrowia
Korzystne skutki picia kawy są imponujące. Jednak należy podchodzić do niej z rozwagą, mimo tak licznych zalet wywiera również negatywny wpływ na osoby chorujące na nadciśnienie, arytmię serca, refluks żołądkowo-przełykowy, jaskrę, wrzody lub nieżyt żołądka. Jest środkiem moczopędnym, w związku z tym wypłukuje z organizmu magnez i witaminy z grupy B oraz wapń, co prowadzi do osteoporozy.
Nadużywanie kawy powoduje nerwowość, rozdrażnienie, problemy z zaśnięciem, a także nieprzyjemności natury żołądkowej. Dlatego zalecane jest picie kawy w ilości 1-3 filiżanki dziennie bez szkodliwego wpływu na nasz organizm. Najlepiej pić krótko parzoną np. z ekspresu, z dodatkiem 1-2 łyżeczek mleka czy śmietanki.
witam, 🙂
a gdyby tak spożywać sproszkowaną kofeinę przed posiłkami? dodawać ją do napojów i power-szejków? chodzi mi konkretnie o kofeinę bezwodną jak tutaj kofeina-sklep.pl/14-kofeina ale nie wiem jak to dawkować. czy realnie może to przyspieszyć przemianę materii? proszę o odp pozdrawiam 😉