Stewia to roślina, którą zna niewiele osób, a szkoda, gdyż drzemie w niej spory potencjał leczniczy. Szczególnie powinni zainteresować się nią cukrzycy oraz osoby z wysokim ciśnieniem krwi.
Stewia w języku potocznym oznacza ,,słodkie liście”, a jej łaciński odpowiednik to Stevia rebaudian. Ta zielna, niekaloryczna roślina występuje głównie w północnych rejonach Ameryki Południowej (Brazylia, Paragwaj). W Polsce stanowi ona roślinę jednoroczną, gdyż nie posiadamy tak łagodnego klimatu jak wyżej wymienione rejony. Można ją uprawiać zarówno na działce, jak i na balkonie. Należy jednak pamiętać, iż stewia jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury. Po wysuszeniu liści tej rośliny należy je sproszkować, a następnie dodawać do herbat, deserów czy ciast.
Stewia jest rośliną o bardzo słodkich liściach, którą wykorzystuje się jako naturalny słodzik. Słodycz liści stewii wynika ze specyficznych glikozyd, które powodują, że jest ona słodsza od sacharozy, czyli cukru od 250 do 450 razy. Ponadto:
- ma zero kalorii,
- nie powoduje próchnicy zębów,
- rozpuszcza się w wodzie i alkoholu,
- jest odporna na wysoką temperaturę, więc może być używana do gotowania i pieczenia,
- może być długo przechowywana,
- nie podwyższa poziomu cukru we krwi,
- jest bezpieczna dla osób cierpiących na fenyloketonurię,
- nie jest toksyczna, ani też testowana na zwierzętach,
- posiada działanie bakteriobójcze i grzybobójcze (głównie w obrębie jamy ustnej),
- od wielu lat jest ona stosowana przez ludzi, nie ujawniając żadnych niepożądanych efektów,
- liście tej rośliny zawierają witaminę C, wapń, beta-karoten, magnez, żelazo i inne mikroelementy
Stewia może być zatem idealną alternatywą nie tylko dla diabetyków czy osób z wysokim ciśnieniem krwi, ale także dla tych, którzy dbają o zdrowie i szczupłą sylwetkę.
Jak wykazują badania stewia ma najkorzystniejsze działanie na osoby cierpiące z powodu nadciśnienia i cukrzycy, obniżając ciśnienie oraz stężenie glukozy we krwi. W medycynie tradycyjnej stewia jest wykorzystywana przez Indian z Ameryki Południowej jako środek tonizujący serce, obniżający poziom kwasu moczowego, a także jako lek na otyłość, nadciśnienie i zgagę. W brazylijskiej medycynie ludowej roślina ta uznawana jest za ziele o właściwościach hipoglikemizujących, obniżających ciśnienie, moczopędnych, tonizujących i wzmacniających serce. Liście stewii stosują także Paragwajczycy jako lek m.in. na cukrzycę, otyłość, nadciśnienie, zmęczenie, depresję i zakażenia. Natomiast Japończycy od kilkudziesięciu lat używają ekstraktu z liści stewii jako bezpiecznego i naturalnego słodzika. Znaczenie tej rośliny dla fitoterapii wciąż rośnie i w przyszłości na pewno będzie o niej coraz głośniej.
Witam cukier jest niezdrowy, stewia bardzo psuje smak SPRAWDZONE
Polecam nie dodawać cukru ani stewi wtedy mamy zdrowe i najlepszy smak np: kawy, herbaty.