Internet umożliwia nam dzisiaj wykonywanie wielu czynności zdalnie. Przyzwyczailiśmy się do tej wygody. Możemy bez problemu pracować lub załatwiać urzędowe sprawy, nie wychodząc z domu. Nie inaczej jest z medycyną. E-wizyty zyskują coraz większą popularność. Sprawdźmy, jak wygląda to w praktyce oraz czym różni się od wizyty tradycyjnej.
Czym jest e-wizyta u lekarza?
Telemedycyna pozwala zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Mało kto lubi przecież chodzić do lekarza. Zazwyczaj kojarzymy ten przymus z kolejkami i kaszlącym towarzystwem. Nic dziwnego, że chcemy tego uniknąć. Czy e-wizyta jest na to rozwiązaniem? W wielu przypadkach tak. Pomoże nam załatwić sprawy szybciej i bez narażania się na kontakt z innymi chorymi.
Zdalne konsultacje lekarskie odbywają się poprzez czat, połączenie telefoniczne lub wideorozmowę. To pacjent wybiera dogodny dla siebie sposób. Żeby ułatwić pracę specjaliście, warto wcześniej dokładnie opisać swój problem. Możemy również załączyć zdjęcia lub wyniki badań. Sama wizyta polega na rozmowie.
Plusy i minusy telemedycyny
Zdalna wizyta u lekarza pozwoli nam uzyskać zarówno e-receptę, jak i elektroniczne zwolnienie. To szybkie i komfortowe rozwiązanie przy sytuacjach łatwych do zdiagnozowania i takich, gdzie nie ma potrzeby obejrzenia pacjenta. Pomoże nam uniknąć zbędnego zamieszania przy sezonowych przeziębieniach. Będzie też znacznym ułatwieniem dla osób, które znają dobrze swój stan zdrowia i wiedzą, jakiego rodzaju pomocy potrzebują. To bardzo popularne wyjście przy wystawianiu kolejnych recept na potrzebne pacjentowi lekarstwa, na przykład w przypadku chorób przewlekłych. E-wizyta jest również pomocna w sytuacji, gdy liczy się każda chwila, a nam skończył się zapas lekarstw.
Medycyna zdalna to ułatwienie dla wszystkich osób, którym brakuje czasu lub które z jakiegoś powodu nie są w stanie wybrać się do lekarza. Przyczyną może być ograniczona mobilność lub przebywanie w znacznej odległości od placówki.
Oczywiście nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Lekarz nie będzie mógł nam się przyjrzeć ani wykonać nawet prostych, podstawowych badań. W większości przypadków może to okazać się zwykłą rutyną, ale gdy w grę wchodzi zdrowie, lepiej być przecież przezornym. Coś, co wydaje nam się zwykłym przeziębieniem, może wymagać dłuższych oględzin i antybiotyków.
Kiedy osobiście, a kiedy online?
Jeśli nie jesteśmy pewni, co nam dolega, a stan zdrowia nam na to pozwala, wybierzmy wizytę tradycyjną. Zwłaszcza w sytuacji, gdy nie badaliśmy się w ostatnim czasie i nie mamy pewności, że nasze wyniki są w porządku. E-wizyta może być jednak dobrym wyjściem w sytuacji, gdy potrzebujemy szybkiej diagnozy. Lekarz może dokonać wstępnej oceny naszego stanu i doradzić nam, na jakiego rodzaju badania czy wizytę powinniśmy się udać w pierwszej kolejności. Rozmowa online będzie lepszym wyborem również w sytuacji, gdy chcemy omówić wyniki badań. Warto pamiętać o tej możliwości — pomoże zaoszczędzić czas zarówno nam, jak i lekarzowi.