Najczęstsze błędy w odżywianiu dzieci

Błędy w odżywianiu dzieci
fot. oksun70/bigstockphoto.com

To kim nasze dzieci będą w przyszłości w dużej mierze kształtujemy my – rodzice. To samo dotyczy ich zdrowia oraz nawyków żywieniowych. Niestety wciąż popełniamy błędy i w tym zakresie, stąd co piąte dziecko w polskiej szkole ma nadwagę. Jakie są najczęściej popełniane przez rodziców błędy w odżywianiu dzieci? Oto 10 najważniejszych.

1. Wody smakowe lub słodkie napoje zamiast wody

Słodzone soki, napoje, nektary czy wody przyczyniają się do nadmiernego wzrostu kaloryczności diety naszego szkraba, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia u niego otyłości.

Dla ugaszenia pragnienia najlepsza jest woda. Oczywiście sporadycznie można również dziecku dawać soki, ale tylko te bez dodatku cukru, najlepiej wyciskane w domu.

2. Zbyt dużo soli i cukru na talerzu

Opinia rodem z PRL-u, że cukier krzepi, już dawno odeszła do lamusa. Dlatego też w każdej diecie, zarówno u malucha, jak i u dorosłego, należy ograniczyć cukier. Dosładzając potrawy ryzykujemy, że nasze dziecko szybko dostanie próchnicy lub będzie cierpiało z powodu zaparć, zaburzeń łaknienia bądź nadwagi.

Podobnie jest w przypadku prowadzącej do wystąpienia nadciśnienia tętniczego soli. Zamiast soli warto używać ziół takich, jak bazylia, majeranek, estragon i tymianek.

3. Za dużo słodyczy

Słodycze stanowią koszmar niejednego rodzica. To źródło pustych kalorii, tłuszczów utwardzanych i cukru zbyt często staje się przekąską pomiędzy posiłkami. W ten sposób, świadomie czy nie, przyczyniamy się do zwiększenia wystąpienia u naszego dziecka otyłości, miażdżycy, cukrzycy typu 2 oraz chorób układu krążenia.

Jak wykazują badania choroby te coraz częściej występują już także u kilkuletnich dzieci.

4. Brak warzyw na talerzu

Warzywa powinny być dodatkiem do każdego posiłku, ponieważ są źródłem witamin i minerałów. Najgorsze co może zrobić rodzic, to zastępowanie warzyw samymi frytkami z keczupem albo zrezygnowanie z ich podawania z powodu nielubienia przez dziecka tego rodzaju pożywienia.

5. Serki i jogurty owocowe

Zanim podamy coś zakupionego w sklepie małemu dziecku, musimy najpierw przeczytać skład produktu. Reklamowane, a zarazem tak chętnie kupowane przez rodziców serki owocowe zawierają morze cukru i tylko parę procent owoców (ok. 5%). Lepiej jest zatem kupić zdrowszy serek czy jogurt naturalny i zmiksować go z owocami.

6. Zbyt duże porcje

Rodzice czasem nie zdają sobie sprawy z tego, że żołądek ich maluszka jest wielkości jego pięści. Dlatego też nie pomieści tyle jedzenia co dorosły człowiek. Zmuszając dziecko do spożywania zbyt obfitych posiłków, rozciągamy jego żołądek, prowadząc do wystąpienia dolegliwości bólowych czy trawiennych.

7. Monotonna dieta

Tylko zróżnicowana dieta zapewni zdrowie naszemu dziecku, dostarczając mu odpowiednią ilość minerałów i witamin. Wprowadzając nowe pokarmy, rodzic musi uzbroić się w cierpliwość i poświęcić temu trochę czasu.

8. Papki

Wielu rodziców ma tendencję do długotrwałego podawania potraw maluchowi o niewłaściwej konsystencji: zbytnio je rozdrabniając, niepotrzebnie przecierając lub miksując. Wpływa to na nieprawidłowy rozwój zgryzu, brak odruchu żucia i połykania.

9. Zbyt mało mleka i jego przetworów w diecie

Mleko i przetwory mleczne są najlepszym źródłem wapnia w diecie dziecka. A pamiętajmy, że to właśnie wapń stanowi podstawowy budulec kości i zębów.

10. Wysoko przetworzone produkty nie dla dzieci

Dieta dziecka nie powinna zawierać wysoko przetworzonych produktów spożywczych typu fast foody, płatki śniadaniowe, jogurciki czy paróweczki zawierające MOM, którego nasz maluch nie strawi. W takim pożywieniu nie znajdziemy niczego wartościowego, tylko sam cukier, sól, tłuszcze trans i dodatki chemiczne.

Pamiętajmy, że to rodzice pokazują swojemu dziecku zdrowe nawyki żywieniowe. Błędy, jakie wprowadzamy pociechom do sposobu ich żywienia będą miały widoczne konsekwencje w ich dorosłym życiu. Dlatego warto inwestować w zdrowie naszego malucha i prawidłowo kształtować w nim nawyki żywieniowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *