Tycie jest plagą naszych czasów. Zatrważająco szybko rośnie liczba osób, których waga przekracza normę i zaczyna to już dotyczyć nawet najmłodszych. Jakie są główne przyczyny tycia?
Złe nawyki żywieniowe
Jedzenie ma fundamentalne znaczenie, jeśli mówimy o tyciu. Dużą rolę ma zarówno to, co jemy, jak i kiedy oraz w jakich ilościach. Podstawową przyczyną zwiększonej, niewłaściwej wagi ciała jest spożywanie za dużej ilości kalorii. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy nie dbamy o to, co jemy i w przypadku głodu ratujemy się fast foodem, słodyczami lub innymi przegryzkami, które nie dają na dłużej uczucia sytości, a niosą ze sobą „puste” kalorie.
Tu dotykamy kolejnej sprawy – nieregularnego jedzenia. Jeśli nie dostarczamy naszemu organizmowi odpowiedniej dawki jedzenia o właściwych porach, musimy się liczyć z np. nagłym spadkiem energii, zmęczeniem, co spowoduje zwiększoną chęć np. na czekoladę czy słodki gazowany napój. Nieregularność w spożywaniu posiłków skutkuje tym, że organizm działa niejako w trybie awaryjnym – nie ma pewności, kiedy otrzyma kolejną dawkę jedzenia, więc zaczyna robić „zapasy”, przez co tyjemy. Kolejna sprawa to jedzenie jako nałóg, sposób na rozładowanie stresu czy napięcia, czy relaks albo nagroda. Możemy też nie wyobrażać sobie obejrzenia filmu bez paczki chipsów czy kawy bez ciastka lub zupy bez tłustej śmietany.
Tycie spowodowane jest również spożywaniem dużej ilości przetworzonego pożywienia, w którym jest pełno m.in. cukru lub tłuszczu. W ten sposób, całkiem niezauważenie, czasem kilkukrotnie przekraczamy swoje dzienne kaloryczne zapotrzebowanie, a tym samym – gromadzimy energię, której nie jesteśmy w stanie spalić, przez co odkłada się ona w postaci tkanki tłuszczowej.
Trudno zachować szczupłą sylwetkę, jeśli spożywamy wysokokaloryczne, duże posiłki, szczególnie jeśli są one smażone na głębokim tłuszczu. Niekorzystnym nawykiem jest również nadmierne używanie soli, powoduje ona bowiem, że w naszym ciele zatrzymuje się woda. Duże znaczenie ma także spożywanie odpowiednich porcji warzyw i owoców. Zawierają one duże ilości błonnika, który nie tylko daje uczucie sytości, ale również usprawnia pracę jelit.
Mała aktywność fizyczna
Przybieramy na wadze również, gdy się mało ruszamy. Brak aktywności fizycznej powoduje zwolnienie metabolizmu, przez co wolniej trawimy i spalamy kalorie. Szczególnie jest to zauważalne z wiekiem. Regularny ruch powoduje, że nasz organizm dłużej i sprawniej pracuje, a różne procesy wewnętrzne – np. trawienie, spalanie, wydalanie – zachodzą szybciej.
Warunki fizjologiczne
Warto również zauważyć, że kobiety mają większą tendencję do tycia – bo posiadają więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni. Uwarunkowane jest to również ich gospodarką hormonalną. Jednak otyłość (szczególnie typu brzusznego) jest większym zagrożeniem dla panów, bo powoduje otłuszczenie narządów wewnętrznych, co może zaburzać ich funkcjonowanie i może być groźne dla zdrowia.
Jeśli, mimo że spożywamy regularnie zbilansowane posiłki i regularnie uprawiamy jakąś dyscyplinę sportową lub inny rodzaj aktywności fizycznej, tyjemy, warto zrobić badania. Często przyczyną zwiększania się wagi ciała są choroby m.in. trzustki, tarczycy, nadnerczy czy jajników. Tycie może być również spowodowane przyjmowaniem leków – szczególnie psychotropowych, antycukrzycowych lub środków antykoncepcyjnych. Znaczenie mają również czynniki genetyczne, ale te, w sporej mierze, możemy zminimalizować przez zdrowe nawyki.