Lekarze i dietetycy od lat ostrzegają przed szkodliwością soli dla organizmu człowieka. Nazywana białą śmiercią powoduje miażdżycę, choroby układu sercowo-naczyniowego i nadciśnienie tętnicze. Naukowcy przekonują, że ma zły wpływ na nerki, przyczynia się do cukrzycy typu II, otyłości i nowotworów żołądka. Okazuje się tymczasem, że naturalna, krystaliczna sól nie jest dla naszego organizmu zagrożeniem. Wręcz przeciwnie – zawiera korzystne dla niego minerały. Unikać natomiast powinniśmy produktów chemicznie przetworzonych, pozbawionych naturalnych składników. Takim właśnie produktem jest zwykła sól kuchenna, składająca się w 97% z chlorku sodu.
Najzdrowszą alternatywą jest sól himalajska. Jej złoża znajdują się u podnóża Himalajów, we wschodniej części Karakorum (w Pakistanie). Powstały w wyniku osuszania znajdującego się tam przed milionami lat słonego oceanu. Wydobywana jest bez użycia materiałów wybuchowych, płukana wodą i suszona na słońcu. Jej skład pozostaje niezmieniony od czasu powstania, brak w niej jakichkolwiek zanieczyszczeń.
Bogactwo makro- i mikroelementów nadaje soli himalajskiej barwę od jasnoróżowej aż do czerwonej. Forma krystaliczna i niesamowity kolor sprawiają, że jest powszechnie używana nie tylko w celach spożywczych, ale również w medycynie naturalnej i estetyce. Sól zawiera aż 84 spośród 118 znanych nam pierwiastków. Wśród nich znajdziemy te niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka: sód, magnez, cynk, żelazo, wapń i jod.
Naturalny sód wyrównuje ciśnienie tętnicze krwi, uczestniczy w skurczach mięśnia sercowego i przekaźnictwie nerwowym. Magnez wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego, poprawia działanie układu nerwowego oraz pracę szarych komórek.
Wapń jest podstawowym budulcem kości i zębów, stabilizuje układ nerwowy, zapewniając spokojny sen i ukojenie nerwów. Pełni ponadto istotną rolę w krzepnięciu krwi. Żelazo wchodzi w skład hemoglobiny, a także zwalcza wolne rodniki, odpowiedzialne za starzenie się skóry. Podobnie jak cynk, bierze udział we wzroście i regeneracji tkanek oraz wspiera układ immunologiczny. Cynk wzmacnia ponadto włosy i paznokcie oraz poprawia kondycję skóry. Jod z kolei bierze udział w syntezie hormonów tarczycy, która odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie metabolizmu.
Poza podstawowymi pierwiastkami sól himalajska obfituje w te rzadsze: aluminium, cyna, mangan, kobalt, wanad, selen, nikiel, brom i wiele innych. Tak bogaty skład chemiczny sprawia, że sól posiada wiele korzystnych właściwości i uzupełnia ubytki wszystkich pierwiastków w organizmie. Reguluje ciśnienie krwi, zapobiega chorobom układu oddechowego, skutecznie walczy z cellulitem. Wzmacnia działanie układu odpornościowego, odtruwa organizm i oczyszcza go z toksyn. Zapobiega występowaniu skurczów mięśni, chroni przed reumatyzmem i artretyzmem. Pomaga uniknąć tworzenia się kamieni w pęcherzyku żółciowym.
Kąpiele z dodatkiem soli himalajskiej polecane są osobom cierpiącym na schorzenia skórne. Leczą wysypki i grzybicę skórną, łagodzą dolegliwości związane z łuszczycą i trądzikiem. Przynoszą ulgę w nawracających infekcjach, także tych ginekologicznych. Sól sprawdza się w infekcjach ucha, udrażnia zatkany nos i usuwa bóle gardła. Stosowana jest w gabinetach kosmetycznych jako dodatek do maseczek na twarz – usuwa opuchliznę z twarzy.
Sól himalajską kupimy w sklepach ze zdrową żywnością w formie grubszych bądź drobniejszych kryształków. Dostępna jest na kilogramy oraz w mniejszych opakowaniach, a nawet młynkach.