Lukrecja jest jednym z najważniejszych ziół w medycynie chińskiej i od wielu wieków używana jest w ziołolecznictwie zachodnim. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko właściwościom prozdrowotnym, ale też – smakowi, jest bardzo słodka!
Często bywa dodawana do innych ziół, by złagodzić ich gorzki posmak. Znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, ale również w kosmetyce, do tych celów używa się głównie suszonego korzenia lukrecji. Można ją spożywać w różnych formach i preparatach. Jest dostępna w postaci kapsułek, pastylek do ssania i tabletek czy też jako susz lub herbata. Wchodzi też w skład kremów, balsamów i innych kosmetyków do pielęgnacji ciała.
Lukrecję można stosować jako panaceum na wszelkie stany zapalne. Zawarta w niej glicyryzyna pobudza nadnercza do wydzielania wybranych hormonów i zwiększa stężenie interferonu wytwarzanego przez układ immunologiczny. Wykazuje silne działanie przeciwwirusowe. Pomaga w schorzeniach układu oddechowego, łagodzi kaszel i ból gardła oraz zwalcza wirusy. Może być też skutecznym lekiem na fibromialgię i przewlekłe zmęczenie oraz inne dolegliwości związane z niewłaściwym poziomem kortyzolu w organizmie. Wzmacnia odporność, polecana jest szczególnie osobom osłabionym i ze skłonnością do częstych infekcji. Trwają badania nad wykorzystaniem jej w leczeniu nowotworów przysadki mózgowej, zaniku kory nadnerczy, chorób alergicznych, stwardnienia rozsianego oraz reumatyzmu.
Korzeń tej rośliny może pozytywnie wpłynąć na błony śluzowe – zarówno w chorobach układu oddechowego (działa wykrztuśnie), jak i zapaleniach przewodu pokarmowego czy różnego rodzaju wrzodach. Szczególnie korzystnie działa na wątrobę. Polecana jest też osobom cierpiącym na zespół jelita wrażliwego. Nie tylko pomaga złagodzić wrzody, ale przeciwdziała rozwojowi bakterii Helicobacter pylori, które powodują ich powstanie. Można ją również stosować w przypadku zaparć i problemów z pęcherzem moczowym. Pomaga również w zaburzeniach miesiączkowania i objawach menopauzy. W medycynie chińskiej jest wykorzystywana jako środek wzmacniający stawy i mięśnie oraz w przypadku trudno gojących się ran. Dzięki swoim właściwościom przeciwwirusowym, warto po nią sięgnąć w przypadku opryszczki. Można jej również używać do czyszczenia i pielęgnacji jamy ustnej, jej korzeń może posłużyć jako szczoteczka do zębów. Jest ona emolientem i świetnie odżywia i natłuszcza skórę oraz chroni ją przed utratą wilgoci.
Jak w przypadku wielu innych ziół, również i tutaj znajdziemy różne przeciwwskazania. Główny składnik lukrecji – glicyryzyna – podwyższa ciśnienie krwi, więc nie jest wskazana dla osób chorych na nadciśnienie tętnicze, kobiet w ciąży oraz osób chorych na serce i nerki i ze skłonnością do obrzęków. Warto jednak pamiętać, że niektóre preparaty są pozbawione tego składnika. Lukrecję należy przyjmować w małych dawkach i unikać przyjmowania więcej niż 10 gram podczas dłuższej kuracji. Wchodzi ona w reakcję z kortykosteroidami, wzmacniając ich działanie.