Czystek na bakterie i wirusy

Czystek
fot. Andrea Lea Chase/bigstockphoto.com

Już średniowieczni mnisi korzystali z leczniczych właściwości czystka, pierwsza kobieta wśród lekarzy – Hildegarda z Bingen  – polecała go jako remedium na wiele dolegliwości, ale tak naprawdę znany jest od starożytności. Dziś znów wraca do łask. W 1999 r. w Instytucie Friedrich – Loeffler w Tubingen (Niemcy) przeprowadzono badania, w których udowodniono, że ekstrakt z tej rośliny w znacznym stopniu redukuje ilość wirusów i bakterii. Kolejne badania przeprowadzane m.in. w USA i Wielkiej Brytanii potwierdziły jego skuteczność oraz cały wachlarz zastosowań.

Czystek (Cistus incanus) to roślina pochodząca z basenu Morza Śródziemnego. Rośnie też w północnej Afryce, a nawet w regionie Kaukazu. Ten mały krzew o pachnących kwiatach z angielska nazywany jest „kamienną różą”, chociaż z samą różą ma niewiele wspólnego.

Jednym z głównych źródeł cennych właściwości czystka jest wysoka zawartość polifenoli, które są silnymi przeciwutleniaczami i działają antyoksydacyjnie. Poprzez niszczenie wolnych rodników, mogą się one przyczynić do zmniejszenia podatności na różne choroby. Polifenole hamują też stany zapalne w organizmie i zapobiegają powstawaniu miażdżycy. Wzmacniają również układ odpornościowy. Czystek niszczy wirusy i drobnoustroje oraz grzyby w organizmie, pomaga nawet przy zwykłym przeziębieniu.

W czym jeszcze może pomóc czystek?

Mieszkańcy Krety, których ulubionym napojem jest właśnie napar z tej rośliny, dożywają sędziwego wieku. Pomaga on utrzymać dobrą kondycję skóry, neutralizując enzymy odpowiedzialne za rozkład kolagenu. Jeśli często spędzamy wolny czas na łonie natury: w lesie, na łące, w parkach, również powinniśmy włączyć czystek do swojej diety. Jego zapach skuteczne odstrasza komary, kleszcze i inne owady. Naparem możemy też posmarować nasze zwierzęta. Jest on też polecany osobom, które uskarżają się na nieprzyjemny zapach z ust, potu itd. Już kilkutygodniowa kuracja pozwoli go zmienić – można go pić i używać jako płyn do płukania ust. Będzie to również skuteczny detoks dla organizmu: szczególnie dla osób palących czy chcących się „odtruć” po niezdrowej diecie.

Ta roślina zbawiennie działa na skórę – może być stosowana zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, m.in. wspomaga leczenie trądziku. Ma również cechy antyalergiczne i działa przeciw histaminowo. Trwają badania nad skutecznością czystka w leczeniu boreliozy. Ze względu na swoje właściwości własności antyproliferacyjne i cytotoksyczne może przynieść ulgę w przypadku przerostu prostaty. Rozpuszcza też zatory i zakrzepy, przez co zapobiega różnym chorobom układu krążenia np. chorobie niedokrwiennej serca. Po dłuższym stosowaniu można zauważyć wzrost energii, poprawę samopoczucia i lepszy sen.

Dotychczas nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych stosowania czystka, poleca się go również kobietom w ciąży i dzieciom, należy jednak sprawdzić indywidualną reakcję. Trzeba pamiętać, że czystek jest jedynie suplementem diety i nie zastąpi konsultacji lekarskiej oraz właściwie przeprowadzonego leczenia. Unikatowe właściwości posiadają tylko rośliny z upraw ekologicznych, kupując więc czystek – sprawdźmy źródło, z którego pochodzi. Aby zauważyć jego zbawienne działania, należy spożywać go regularnie, co najmniej miesiąc, codziennie spożywając dwie szklanki naparu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *