Graviola nie tylko w profilaktyce przeciwnowotworowej

Owoc gravioli
fot. shakzu/bigstockphoto.com

Graviola (inaczej Guanabana, a z języka angielskiego Soursop) jest rośliną pochodzącą z grupy Annonaceae. To niewielkie, około 5-6 metrowe drzewo, rosnące w najcieplejszych częściach Ameryki Północnej i Południowej. Zielone owoce o miękkich kolcach mają kwaśny smak i stanowią lekarstwo na wiele dolegliwości.Lecznicze właściwości wykazują jednak nie tylko owoce, ale również nasiona, liście oraz korzenie.

Wśród wielu prozdrowotnych działań owoców guanabana zdecydowanie najistotniejszym jest działanie antynowotworowe. Badania prowadzone już w latach 40. ubiegłego wieku potwierdziły, że związki zawarte w roślinie niszczą komórki nowotworowe, nie uszkadzając przy okazji komórek zdrowych. Co ważne, działanie to widoczne jest nawet przy niewielkich dawkach. Z kolei badania jednej z firm farmaceutycznych z 2001 roku wykazały wysoką skuteczność niszczenia komórek rakowych w 12 typach nowotworów, m. in. mięsaka płuc i trzustki, chłoniaka, gruczolakoraka prostaty, jelit i płuc, raka piersi czy wątroby.

Owoce gravioli skuteczne w walce z nowotworami

Sekret tkwi w związkach o nazwie acetogeniny annonaceowe, obecnych w roślinach z grupy Annonaceae. Acetogeniny działają wybiórczo – inhibitują procesy enzymatyczne zachodzące w błonach komórek nowotworowych, nie wykazując natomiast takich właściwości w stosunku do komórek zdrowych. Nie mają więc tak niszczycielskiego wpływu na organizm leczonego jak chemioterapia.

Naukowcy przekonują, że związki te są w stanie unieszkodliwiać oraz wstrzymać rozwój komórek rakowych nawet przy niewielkich dawkach. Dowiedli również, że eliminują guzy odporne na leki stosowane w chemioterapii. Ponadto badania wykazały, że aż 13 acetogenin walczy z rakiem piersi skuteczniej niż trzy popularne leki podawane chorym w chemioterapii.

Owoce guanabany pozytywnie wpływają na organizm, a poprzez to również na stan psychiczny pacjentów onkologicznych. W przeciwieństwie do chemioterapii, nie powodują nudności i zmęczenia, utraty masy ciała i włosów. Zaobserwowano również odwrót choroby nowotworowej nawet w zaawansowanych stadiach u pacjentów w wieku starczym.

Niezależne badania prowadzone w wielu instytutach i laboratoriach pokazały, że graviola 10 tysięcy razy silniej walczy z nowotworami niż leki używane w chemioterapii. Wiele koncernów farmaceutycznych opatentowało lecznicze właściwości tej rośliny, a lekarze coraz częściej zalecają wyciąg z owocu swoim pacjentom.

Bogate właściwości gravioli

Jednak nieoceniony wpływ gravioli w walce z rakiem to nie wszystko. Roślina bogata jest w witaminy C, B1 (tiaminę), B2 (ryboflawinę), B3 (niacynę), B5 (kwas pantotenowy) oraz B6. W jej składzie znajdziemy też cholinę, uczestniczącą w transporcie lipidów i cholesterolu, przez co pośrednio wpływa na stan układu sercowo-naczyniowego oraz wapń – podstawowy składnik kości i zębów, biorący udział w przemianie materii, w procesie krzepnięcia krwi oraz skurczu mięśni.

Zawarte jest w niej żelazo, niezbędne do prawidłowego wzrostu komórek. Jest ono składnikiem hemoglobiny, transportującej tlen w organizmie, przeciwdziała anemii oraz wpływa na prawidłowy rozwój płodu. Zawartość magnezu wpływa na sprawne działanie układu nerwowego i sercowo-naczyniowego, natomiast cynk poprawia stan skóry, włosów i paznokci, przyspiesza gojenie ran oraz chroni komórki przez działaniem wolnych rodników.

Kora drzewa gravioli ma właściwości antybakteryjne i przeciwwrzodowe. Nasiona działają przeciwpasożytniczo – odwar z powodzeniem stosowany jest przy wszawicy, wywar pomaga natomiast przy pasożytach wewnętrznych. Liście działają przeciwpadaczkowo i przeciwckurzycowo.

Gauanabana obniża ciśnienie krwi, w związku z czym polecana jest osobom cierpiącym na nadciśnienie. Wzmacnia układ immunologiczny, łagodzi stany zapalne, uspokaja i dodaje energii, a także obniża gorączkę. Pomaga przy reumatyzmie, chorobach wątroby, astmie i bólach artretycznych. Polecana w walce z zakażeniami bakteryjnymi, biegunką oraz w chorobach skóry – łuszczycy, egzemie i półpaścu.
Badania wskazują na korzystne działanie gravioli dla kobiet karmiących – wzmaga pracę gruczołów mlecznych. Ze względu na to, że owoce pobudzają aktywność macicy nie powinny być jednak spożywane przez kobiety w ciąży.

1 Comment

  1. Niestety, ja po tygodniu stosowania (codziennie w niedużej dawce 1:3) zaczęłam odczuwać upośledzenie układu nerwowego. Rok temu zakończyłam chemioterapię..:(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *