Kefir – sprzymierzeniec zdrowia

Kefir
fot. Jarp8/bigstockphoto.com

Kefir ma długą tradycję. Za jego ojczyznę uważa się Kaukaz, krainę długowieczności, gdzie zaczęto go produkować już 3000 lat temu. Jest popularny i chętnie spożywany w wielu miejscach na świecie, w języku tureckim znaczy nawet „czuj się dobrze”. W zależności od szerokości geograficznej, klimatu i lokalnych zwyczajów powstało wiele mlecznych napojów fermentowanych – leben w Syrii i Egipcie, kumys w Mongolii i jogurt w Bułgarii.

Swój wyjątkowy smak kefir zawdzięcza fermentacji mlekowej i alkoholowej, która dokonuje się przez działanie bakterii i drożdży. W wyniku tego powstają takie produkty jak np. kwas mlekowy, alkohol etylowy i dwuacetyl. Właśnie ze względu na formę kwasu mlekowego jest on bardziej polecany dla dzieci niż np. jogurt. Kefir powstaje z użyciem tzw. ziaren kefirowych (grzybków kefirowych). Fermentacja trwa 1-3 dni w zamkniętych naczyniach i w temperaturze ok. 12ºC. Kiedyś ziarna, w wysuszonej postaci, służyły całym rodzinom do wytwarzania tego mlecznego napoju. Kefir, obok walorów smakowych, posiada wiele cennych właściwości, które pomogą nam utrzymać szczupłą sylwetkę i zachować zdrowie.

Kefir dobrze wpływa na zdrowie

Kefir jest naturalnym priobiotykiem, czyli warto się nim wspomagać podczas leczenia antybiotykami. Należy on też do żywności funkcjonalnej, która powinna być częścią codziennej diety ze względu na wartości odżywcze i zapobieganie chorobom. Swoje lecznicze i unikatowe właściwości kefir zawdzięcza wielu pożytecznym drobnoustrojom, które powstają w procesie jego produkcji. Jest też dobrym źródłem białka, wapnia, witamin D, K, kwasu foliowego i biotyny. Dostarcza również witaminy z grupy B, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie nerek, wątroby i układu pokarmowego, pomagają również w chorobach skóry.

Kefir wspomaga procesy trawienne, dzięki sporej zawartości enzymów oraz bakterii probiotycznych. Dzięki obecności bakterii i dobrze przyswajalnych witamin, białek i minerałów stymuluje układ odpornościowy, dzięki czemu może być wykorzystywany w rekonwalescencji po chorobach czy w stanach okresowego osłabienia. Spożywanie kefiru pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, stymuluje jego motorykę, poprawia perystaltykę jelit oraz wspomaga procesy regeneracji ich śluzówki. Przyczynia się do oczyszczania ich z resztek pokarmowych i usprawnia przemianę materii. Hamuje rozwój niekorzystnej mikroflory gnilnej i chorobotwórczej w układzie pokarmowym, przez co m.in. zmniejsza produkcję gazów w jelitach. Pozytywnie wpływa na wydzielanie żółci i soków trawiennych. Polecany jest dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Ze względu na niską zawartość laktozy może być wykorzystywany w diecie dla osób z jej nietolerancją, jest też szybciej i łatwiej trawiony niż słodkie mleko.

Lipidy i kerirany zawarte w ziarnach kefiru zmniejszają niekorzystne skutki stresu. Kefir obniża również poziom „złego” cholesterolu. Łagodzi też skutki nadużywania alkoholu. Prowadzi się badania, by udowodnić, że kefir posiada też właściwości przeciwnowotworowe i wspomaga profilaktykę w tym kierunku, a także – że ma zdolność rozkładania rakotwórczych związków zanieczyszczających żywność. Kefir jest składnikiem wielu diet odchudzających – z jednej strony oczyszcza i usprawnia pracę układu pokarmowego, z drugiej – jest pełnowartościowym produktem spożywczym, który dostarcza organizmowi wiele cennych składników. Odtłuszczony zawiera mało tłuszczu i nie ma w nim cukru, jest niskokaloryczny i może być spożywany na wiele różnych sposobów w tym np. jako zastępnik śmietany. W upalne dni świetnie gasi pragnienie, orzeźwia i pobudza apetyt. Dieta kefirowa należy do najpopularniejszych diet oczyszczających.

Włączenie kefiru do codziennej diety to łatwy, skuteczny i tani sposób na profilaktykę prozdrowotną. To również promowanie lokalnych tradycji kulinarnych i powrót do naturalnej, nie przetworzonej żywności. Kefir możemy zrobić samodzielnie w domu, kupując grzybki kefirowe lub odpowiednie szczepy bakterii.

1 Comment

  1. Witam,
    czy kefir oraz maślanka i jogurt nie podowdują zakwaszenia organizmu?
    Dziękuję z góry za odpowiedź
    Ka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *