Dieta odgrywa dużą rolę w ogólnym funkcjonowaniu organizmu. Okazuje się, że produkty żywieniowe w znacznym stopniu mogą wpływać na stan układu nerwowego, determinując radzenie sobie ze stresem. Odpowiednia dieta może działać uspokajająco, a także regenerować siły.
Mając na względzie poprawę kondycji psychicznej organizmu, warto wzbogacić dietę w produkty będące źródłem witamin z grupy B (B1, B2, B6).
Żywność, która działa kojąco
Dieta, która wzmacnia układ nerwowy uwzględnia przede wszystkim pieczywo razowe i pełnoziarniste, otręby i makarony razowe, a także ryż (niełuskany). Produkty te stanowią źródło węglowodanów, które wpływają na funkcjonowanie mózgu. Poza tym są bogactwem witaminy B1 – tiaminy, która usprawnia myślenie i poprawia pamięć. Witamina B1 jest niezbędna podczas wytwarzania i uwalniania acetylocholiny, czyli substancji, która jest odpowiedzialna za przekazywanie bodźców nerwowych.
Do diety kojącej układ nerwowy i pozwalającej radzić sobie ze stresem warto włączyć nabiał, będący źródłem witaminy B2. Twarogi, jogurty, sery zawierają duże ilości ryboflawiny, która łagodzi zawroty i bóle głowy.
Przezwyciężać stres pomagają również warzywa strączkowe (kiełki pszenicy, soja), ponieważ stanowią bogate źródło witaminy B6 (pirydoksyny). Wykorzystywana ona jest przy wytwarzaniu neuroprzekaźników (serotoniny, dopaminy, noradrenaliny), których niedobór może wpłynąć na lęki i depresje, a także obniżyć sprawność umysłową.
Specjaliści w zakresie żywienia, w diecie „uspokajającej” zalecają używanie siemienia lnianego, oliwy z oliwek i orzechów włoskich z dwóch powodów. Po pierwsze produkty te są bogatym źródłem kwasów omega 3. Po drugie dostarczają znaczne ilości witaminy E, która odpowiada za poprawę koncentracji organizmu, a także działa uspokajająco.
Podstawą diety wzmacniającej układ nerwowy są ryby i mięso, które są źródłem wielu aminokwasów (np. tryptofanu, fenyloalaniny). Z aminokwasów powstają w mózgu neuroprzekaźniki regulujące funkcjonowanie centralnego układu nerwowego. Dopamina odpowiada za koncentrację, pamięć, a także refleks. Z kolei serotonina (nazywana hormonem szczęścia) wpływa na zmniejszania napięcia nerwowego, podatność na stres, a przy tym działa nasennie i uspokajająco. W diecie redukującej stres nie może zabraknąć ryb morskich stanowiących bogactwo witaminy B12, która jest niezbędna podczas wytwarzania osłonki mielinowej chroniącej komórki nerwowe. Do wartości prozdrowotnych ryb można jeszcze dodać, że są źródłem cynku i selenu oraz zwiększają wydzielanie endorfin.
Okazuje się, że głównym sprzymierzeńcem w walce z napięciem jest kwas foliowy i magnez. Dlatego też w menu, które pomaga przezwyciężać stres nie może zabraknąć: jarmużu, kapusty, brokułu, sałaty, moreli, dyni, rzodkiewek i melonów, słonecznika oraz soczewicy, ponieważ produkty te są bogate w kwas foliowy odpowiedzialny za zmniejszanie napięcia. Doskonałym źródłem manganu i magnezu są nasiona dyni i sezamu, orzechy, banany i kasze gruboziarniste. Magnez sprzyja dostarczaniu glukozy do mózgu. Jest niezbędny podczas wytwarzania neuroprzekaźników.
Odpowiednie nawodnienie organizmu
Dietetycy zalecają spożywanie codziennej porcji wody (2 litry), ponieważ jej niedobór może potęgować odczuwanie stresu. Rekomendowane jest również wypijanie odpowiedniej ilości soków, (w szczególności pomidorowego, pomarańczowego), które dzięki zawartości potasu regulują ciśnienie krwi.
Warto pamiętać, że dieta wzmacniająca układ nerwowy to menu pozbawione produktów wysoko przetworzonych tj. fast foodów, ponieważ zawierają one duże ilości glutaminianu sodu, który pogłębia napięcie.
W walce ze stresem sprzyja nie tylko odpowiednia dieta, lecz również sposób przygotowywania posiłków. Chcąc wzmocnić układ nerwowy warto wybierać pieczenie w foli, gotowanie na parze, w zamian zwykłego gotowania, dzięki czemu składniki i witaminy pozostaną w produktach.