W opinii wielu konsumentów soki owocowe uchodzą za źródło zdrowia i witamin i mogą idealnie zastąpić w codziennej diecie inne napoje. Na sklepowych półkach wypełnionych po brzegi, stoją rzędy kolorowych, błyszczących i kuszących soków w kartonach. Można wybierać do woli w smakach i cennych właściwościach, których rzekomo dostarczają. Dodatkowo ich picie jest promowane przez producentów, którzy szybko docenili korzyści płynące z podtrzymywania mody na zdrowe soki owocowe.
Jednak wiele badań wskazuje na to, że dostępne na szeroką skalę soki owocowe są nie tylko niezdrowe, ale również niebezpieczne. Wszystko przez zawarty w nich cukier. Podczas produkcji poddawane są procesowi pasteryzacji, co pozwala miesiącami zalegać na półkach sklepu. Owoce tracą wszystkie swoje wartości odżywcze. Soki z kartonu zawierają też sztuczne barwniki, konserwanty, często produkowane są z zagęszczonego soku czy rozcieńczane z wodą.
Wielu konsumentów nadal chętnie sięga po kolorowe soki, myśląc, że są tak samo zdrowe i cenne jak świeże owoce. Nic bardziej mylnego. Specjaliści udowadniają, że szklanka jakiegokolwiek soku owocowego zawiera identyczną ilość cukru jak szklanka coli, tj. sześć kostek. Ostrzegają też przed nieprawdziwymi zapewnieniami producentów co do korzyści płynących ze spożywania tych napojów.
Jakie soki owocowe powinniśmy wybierać, aby sobie nie szkodzić, a jakich unikać?
Najlepszym rozwiązaniem jest picie wody niegazowanej. Jest stosunkowo niedroga, a wpływa korzystnie na funkcjonowanie organizmu. Ponadto małą butelkę wody możemy bez problemu zabrać ze sobą wszędzie. Woda nie powoduje zgagi, którą często wywołują zbyt kwaśne soki owocowe z kartonu.
Warto też pić samodzielnie przygotowane soki ze świeżych owoców. Pęd życia sprawia, że nie zawsze mamy na to czas i wtedy sięgamy po soki ze sklepu. Ale warto poświęcić trochę czasu i energii, aby przygotować prawdziwie zdrowy sok. Tylko te świeżo wyciskane zawierają wszystkie cenne wartości odżywcze. Poza tym smak, zapach i kolor takiego soku są zupełnie inne.
Do sporządzenia napoju powinniśmy wybierać owoce o dużej zawartości witamin i błonnika. Warto zainwestować w sokowirówkę lub wyciskarkę. Przygotowane w ten sposób soki zachowują swoje cenne wartości odżywcze, witaminy, minerały i enzymy. Wzmacniają układ odpornościowy, mają właściwości lecznicze i oczyszczające.
Składniki potrzebne do sporządzenia soku, np. jabłko, banan nie są drogie. Warto łączyć je na różne sposoby i otrzymywać nowe smaki. Można także robić soki mieszane, owocowo-warzywne. Dodatkowo warto dodawać liście mięty i kostki lodu. Pamiętajmy, że soki domowego wyrobu najlepiej spożyć w ciągu 15-20 minut. Później tracą swoją wartość.
Jeśli wybieramy soki ze sklepu, kupujmy przeciery i nektary, które nie zawierają cukru. Najlepsze są soki jednodniowe, gdyż zachowują swoje właściwości odżywcze.
Składniki owoców, z których produkowane są soki, wpływają korzystnie na szereg funkcji organizmu. Najczęściej rekomendowane są soki: pomarańczowy, jabłkowy, grejpfrutowy, żurawinowy, winogronowy, wiśniowy oraz sok z jagód i czarnej porzeczki.
czyli niezdrowe są soki, które robie z malin czy aronii do słoików na zime?