Jesteś tym, co jesz. Wszyscy chyba znamy to stwierdzenie, niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak jest prawdziwe. Często słyszymy opinie, że to, co zdrowe, jest z reguły niesmaczne, a zdrowy sposób odżywiania jest dla ludzi mających mnóstwo wolnego czasu i pieniędzy.
Tymczasem niekoniecznie tak musi być. Zmiana sposobu odżywiania wymaga wprawdzie sporo wysiłku. Szczególnie dla osób, które dotychczas nie przywiązywały wagi do tego, co i ile jedzą. Warto jednak dokonać rewolucji.
1. Pozytywne nastawienie
Najważniejsze to uwierzyć, że się uda. To, co spożywasz, wpływa na zdrowie Twoje i Twojej rodziny. To do Ciebie należy decyzja o zmianie nawyków żywieniowych. Przy odrobinie chęci i dobrej organizacji uda Ci się zmienić swoje życie na lepsze. Na efekty nie trzeba długo czekać
2. Przegląd zawartości lodówki i szafek w kuchni
Pozbądź się wszystkiego, co niezdrowe – białej mąki, białego cukru, produktów przetworzonych, zawierających konserwanty i glutaminian sodu. Nie będziesz już potrzebować zapasów słodyczy, gazowanych napojów i chipsów. Wymienisz je na bardziej wartościowe.
3. Czas na zakupy
Zapełnij kuchnię zdrowymi produktami. Poznaj zamienniki dla produktów używanych do tej pory. Wymień zwykłe pieczywo, mąki, ryże i makarony na pełnoziarniste. Cukier biały zastąp melasą lub stewią, słodkie przekąski – orzechami i bakaliami. Jedz dużo zbóż i roślin strączkowych. Zawierają dużo błonnika, dodają energii. Pamiętaj o warzywach. Są bogatym źródłem witamin i minerałów. Zawierają dużo wody, a więc są niskokaloryczne. Zwracaj uwagę na to, co kupujesz – czytaj etykiety. Unikniesz w ten sposób kupowania produktów zawierających niepożądane składniki.
4. Jedz regularnie
Spożywaj 5-6 posiłków dziennie, najlepiej w równych odstępach czasu (co 2-3 godziny). Zapewnia to stałą dostawę energii tak potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania. Zacznij od pełnowartościowego śniadania. To najważniejszy posiłek w ciągu dnia, a jednak, w ciągłym pośpiechu, wielu z nas z niego rezygnuje.
Brak śniadania powoduje spadek poziomu glukozy we krwi, a to prowadzi do spadku energii, a więc wydajności pracy. Pierwszy atak głodu skutkuje zjadaniem czegokolwiek co masz pod ręką i cały plan zdrowego odżywiania upada.
Wiele osób nie ma możliwości przygotowywać wszystkich posiłków na bieżąco. W pracy, na uczelni, na treningu jemy cokolwiek, bo tak jest szybciej. Warto poświęcić kilka chwil wieczorem na przygotowanie posiłków na następny dzień. Korzystając z pojemników do przechowywania żywności możesz przygotować do pracy wszystkie dania, na jakie masz ochotę.
5. Życiodajna woda
Dorosła osoba powinna przyjmować ok. 2-2,5 litra wody dziennie. Oczywiście ilość ta jest różna w zależności od wieku, stanu fizjologicznego organizmu czy aktywności fizycznej. Woda jest składnikiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oczyszcza go z toksyn i zapewnia właściwy transport cząsteczek. Mineralna i źródlana zawiera ponadto korzystne ilości składników mineralnych. Warto pamiętać o spożywaniu jej dużych ilości.
Powyższe zalecenia, w połączeniu z aktywnością fizyczną, poprawią kondycję Twojego organizmu i dodadzą energii do działania. Pomogą też zrzucić kilogramy osobom odchudzającym się. Początki zazwyczaj nie są łatwe. Nie zrażaj się jednak drobnymi niepowodzeniami, ciesz się każdym sukcesem. Powoli, małymi kroczkami, wyrobisz w sobie nawyki zdrowego odżywiania.